Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

(DHA) – Borsa İstanbul Endeksi (BİST100) güne yüzde 0.22 artışla 91 bin 174 puandan başladı. Endeksi Perşembe gününü 90 bin 975 puanda tamamlamıştı.
BIST Bankacılık Endeksi yüzde 0.31 artışla 117 bin 984 puanda.
Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ve iki yıllık gösterge tahvilin faizi bir değişim göstermeyerek sırasıyla yüzde 16.61 ve yüzde 19.97 düzeyindeler.
Erken işlemlerde;
       - dolar en düşük 5.2796 lirayı ve en yüksek 5.3015 lirayı gördükten sonra 5.28 – 5.29 lira aralığında,
       - euro en düşük 5.0377 lirayı ve en yüksek 6.0816 lirayı görükten sonra 6.06 – 6.07 lira aralığında ve
       - sterlin en düşük 6.6885 lirayı ve en yüksek 6.7207 lirayı gördükten sonra 6.70 – 6.71 lira aralığında hareket ediyor.
İş Yatırım’ın “Hediyesiz yılbaşı” başlıklı günlük piyasa bülteninde şu değerlendirmeler yapıldı:
“Çarşamba günkü rallinin ardından dün global hisse senedi piyasaları yönünü güneye çevirmişti ama Amerika hisse senetlerinin seansın sonuna doğru kayıplarını silip günü yukarıda kapatması boğaların umutlarını arttırmış oldu. Yine de Dünyada finansal piyasalar için ana ve kuvvetli değişken global çapta büyümenin yavaşlaması. Bu durum da özellikle hisse senedi piyasalarında ayı piyasasına girme veya orada kalma ihtimalini güçlendiriyor.
“Geçtiğimiz yılın kaybedeni gelişmekte olan piyasalar ise Fed'in görece daha az agresif olduğu bir ortamda ve riskleri görece daha önce fiyatladığı için avantajlı bir konumda olmaya devam ediyor. Amerikan uzun vadeli tahvil faizlerindeki gerileme ve VIX'teki yükseliş ise riskten kaçışın devam ettiğini göstermekte. Bu ortamda özellikle düşük petrol fiyatlarından faydalanacak Türkiye görece bir avantaj yakalayabilir fakat ülkemize özgü yüksek borçluluk düşük büyüme gibi problemlerin bu sene daha da ön plana çıkacak olması işimizin çok da kolay olmadığını ortaya koyuyor.
“BDDK tarafından açıklanan bankaların stres test sonuçlarının bankalarda yeni bir sermaye ihtiyacı gerektirmemesi olumlu karşılanması gereken bir haber fakat uygulanan test sonuçlarının daha da stresli ortamlarda ne olabileceği sorusu akıllarda kalmaya devam edebilir.
“Dün, Çarşamba rallisinden sonra yükselişle açılması beklenen hisse senedi piyasamız, gelişmiş ülke futures ve Avrupa hisse senedi piyasalarının gün içinde yönünü aşağıya çevirmesiyle gücünü kaybederek günü yatay seviyede kapattı. Bugün ise Amerikan futuresların ve Çin’in yeşil bölgede olması güne hafif pozitif başlama ihtimalimizi arttırıyor. Önemli bir gündem maddesinin olmadığı günde kur yatay seyrediyor.”7 lirayı gördükten sonra 6.70 – 6.71 lira aralığında hareket ediyor.
Ahlatçı Yatırım’ın “Almanya enflasyon ve ABD verileri ile haftayı tamamlıyoruz…” başlıklı günlük piyasa bülteninde şu değerlendirmeler yapıldı:
“Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları, 22 Aralık’ta sona eren haftada beklentilerin hafif altında 216 bin olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan Conference Board (CB) Tüketici Güveni verisi Aralık ayında bir önceki aya göre geriledi ve 128.1 düzeyinde gerçekleşti. ABD borsaları günü yükseliş ile tamamladı.
“Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Dün, küresel piyasalarda ABD kaynaklı haber ve veri akışları dolarda dalgalanmaların artmasına neden olurken kurun fiyatlamalarda 5.2689 – 5.3217 aralığında hareket ettiği ve günü 5.2838 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü.
BİST-100 Endeksi günü yüzde 0,03 düşüş ile 90.974 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 3.7 milyar lira olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 24 düzeyinde gerçekleşti.
“Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 4.59 düşüş ile yüzde 19.97 ve On yıllık tahvil getirisi yüzde 0.36 düşüş ile yüzde 16.61 düzeyinde günü tamamladı. 5 yıllık CDS ülke risk primi 363.23 düzeyinde olduğu izleniyor.“

Etiketler: