Türk Lirası reel olarak nasıl değer kazanır?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Türk Lirası reel olarak nasıl değer kazanır?
Doviz.com
26.02.2024 13:03

TCMB eski Başekonomisti Hakan Kara, TL'nin değerlenmesine ilişkin yaptığı paylaşımda, Türk Lirası’nın hangi senaryoda değerlenmiş olabileceğini yazdı. Peki, Kara’nın bahsettiği senaryoda yıl sonu reel değerlenme eşiği hangi seviyede oldu? İşte detaylar...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başekonomisti Hakan Kara, TL’nin reel olarak değerlenmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Bir kullanıcının "Hakan bey 'TL'nin reel değerlenmesi' konusunu daha basit bir anlatımla açıklamanızı rica ediyorum" sorusuna TCMB eski Başekonomisti Hakan Kara şu yanıtı verdi:

"Döviz kuru enflasyonun altında kalmalı"

"TL'nin reel olarak değerlenmesi" konusunda çok soru alıyorum: Döviz kurundaki artış oranı bizim enflasyonumuzla ticaret ortaklarımızın enflasyonunun arasındaki farktan düşükse TL reel olarak değerlenmiş olur. Biliyorum biraz teorik geldi, bir örnekle açayım:

Diyelim ki bugünden yıl sonuna kadar içerde fiyatların %30 artmasını bekliyorsunuz. Ticaret yaptığımız ülkelerde ise aynı zaman diliminde fiyatlar %5 artıyor olsun. Aradaki fark %25. Bu değeri aklımızda tutalım.

TL'nin reel olarak değerlenmesi, döviz kurunun yıl sonuna kadar %25'in altında artması anlamına geliyor.

Daha da basitleştirmek için hesabı sadece dolar kuruna göre yapalım. Bugünkü $/TL kuru 31 olsun. Yukarıdaki enflasyon farkı varsayımlarına göre sene sonundaki reel değerlenme eşiğini hesaplayalım: 31* 1,25= 38,75

Buna göre, sene sonunda dolar/TL kuru 38,75'in altında kalırsa TL reel olarak değerlenmiş olacak."

REKLAMI KAPAT X