Avrupa'da gaz fiyatları son 1,5 yılın en düşük seviyesinde

Okuma Süresi: 1 Dakika
 Avrupa'da gaz fiyatları son 1,5 yılın en düşük seviyesinde
Doviz.com
15.05.2023 16:29

Avrupa'da doğal gaz fiyatları, düşük seyreden talep ve gaz depolarının yüksek doluluk değerlerine bağlı olarak Aralık 2021'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de doğal gaz fiyatları cuma günü kapanışta megavatsaat başına 32,7 euroya kadar geriledi.

Böylece, enerji krizinin merkezinde yer alan Avrupa'da gaz fiyatları 1,5 yılın ardından ilk kez megavatsaat başına 35 euronun altına düştü.

Fiyatlardaki düşüşte ise Avrupa'da ılıman geçen kış döneminin ardından gaz talebinin düşük seyretmeye devam etmesi ve depolardaki doluluk oranlarının yüksekliği etkili oldu.

Fiyatlar en son 16 Aralık 2021'de megavatsaat başına 33,1 euro seviyesinde gerçekleşmişti.

Ekonomilerin salgın sonrası toparlanmaya başladığı 2021 yazında arz-talep dengesizliği nedeniyle ortaya çıkan enerji krizi, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın sebep olduğu tedarik endişeleriyle derinleşmişti.

Avrupa'da Aralık 2021'de megavatsaat başına 30 euronun üzerine çıkan fiyatlar, jeopolitik gerilimin etkisiyle yükselmeye devam ederek savaşın başladığı 24 Şubat 2022'de 61,6 euro seviyesine yükselmişti.

Savaş sebebiyle artmaya devam eden fiyatlar, Ağustos 2022'de megavatsaat başına 300 euroyu aşarak tarihteki en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Avrupa'da gaz fiyatları tedarik endişelerindeki gevşemeyle birlikte megavatsaat başına 30 euro seviyesine gerilemiş olsa da enerji krizi öncesindeki seviyelerin hala üzerinde seyrediyor.

Etiketler: doğal gaz Avrupa TTF
REKLAMI KAPAT X