Avrupa gaz piyasasını sarsan grevin etkileri sürüyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Avrupa gaz piyasasını sarsan grevin etkileri sürüyor
Doviz.com
11.09.2023 16:40

Avustralya'daki LNG grevi sonrasında Avrupa'da doğal gaz fiyatları cumadan bu yana yüzde 13 artış kaydetti. Grevin sürmesi halinde, fiyatların daha da yükselebileceği belirtiliyor.

Avustralya’daki grev nedeniyle Avrupa doğal gaz fiyatlarındaki artış sürüyor. Avustralya’daki sıvılaştırılmış doğal gaz tesislerinde çalışan işçilerin greve başlaması ve küresel arzın kesintiye uğrayacağı korkularının artması üzerine Avrupa’da doğal gaz fiyatları cuma gününden bu yana yükseliş ivmesini hızlandırdı.

Avrupa’da gösterge niteliğindeki doğal gaz fiyatları bugün ise yüzde 7 arttı. Cuma gününden bu yana yükseliş 13’ü aşarken, fiyatlar megavat saat başına 34,50 euroya (1000 metreküp başına 393 dolara) yükseldi.

Sektördeki eylem, küresel LNG arzının yaklaşık yüzde 7’sini oluşturan ve ABD’li petrol ve gaz devi Chevron tarafından işletilen Gorgon ve Wheatstone tesislerini kapsıyor.

Eylem şiddetlenecek

Chevron yaptığı açıklamada, görüşmelerin anlaşma sağlanamadan sona erdiğini doğruladı. Sendikalar ise üyelerinin ilk etapta 11 saate kadar iş durdurarak sınırlı bir eyleme girişeceklerini söyledi.

Eğer 14 Eylül’e kadar bir anlaşmaya varılamazsa, iki hafta boyunca işi tamamen durdurmayı planlıyor.

ABD’li dev, “İyi niyetle pazarlık yaptık ve pazarda rekabetçi bir sonuç elde edecek bir anlaşmaya varmaya çalıştık. Sendikalar, yakın zamanda varılan anlaşmalar da dahil olmak üzere, sektördeki diğerleriyle eşdeğer şartların üzerinde ve ötesinde şartlar aramaya devam ediyor” dedi.

Küresel piyasayı zorlayabilir

Enerji danışmanlık şirketi ICIS’ten Tom Marzec-Manser, “Bugün başlayan ilk grev eylemi LNG arzı açısından şimdilik sınırlı” dedi.

İki haftalık grevin “yaklaşık 1 milyon ton LNG’yi piyasadan kaldıracağını söyleyen Marzec-Manser, “Avrupa kışa çok yüksek depolarla girerken bile, arzdaki bu potansiyel azalma, çok hassas bir şekilde dengelenmiş olan küresel gaz piyasasını sıkılaştırıyor” dedi.

REKLAMI KAPAT X