Benzin ve motorine zam geliyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
 Benzin ve motorine zam geliyor
Doviz.com
19.03.2024 09:21

Brent petrol ve dolar kurundaki artışın sürmesi sonrasında perşembe gününden itibaren geçerli olacak şekilde benzin ve motorin fiyatlarında artışa gidilmesi bekleniyor.

Brent petrol ve dolar/TL’de yaşanan artışın ardından son olarak 15 Mart tarihinde benzin grubuna 1,53 TL, motorin grubuna ise 1,10 TL zam gelmişti.

Akaryakıta gelen son zamların ardından İstanbul Avrupa yakasında motorinin ortalama litre fiyatı 41,86 TL’den, benzinin litre fiyatı 42,08 TL’den, LPG’nin fiyatı da 22,01 TL’den satılıyordu. (Diğer il, ilçe ve dağıtım şirketi bazlı güncel fiyatlar ise akaryakıt sekmemizde listeleniyor.)

Motorin ve benzinde yeni zam beklentisi

Dolar/TL’nin kademeli yükselişini sürdürerek 32,33 seviyesine ulaşması ve brent petrolün 86 doların üzerine çıkması sonrasında ise sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre 21 Mart 2024 tarihinden itibaren (çarşamba gününü perşembeye bağlayan gece) motorinin litresine 1,30 TL, benzinin litresine ise 1,50 TL’lik zam gelmesi bekleniyor.

LPG grubunda ise herhangi bir fiyat değişikliği beklenmiyor.

Morgan petrolde hedef yükseltti

Morgan Stanley, OPEC+ taahhüdündeki sıkı arz ve talep dengelerini ve rafinerilerine yapılan son insansız hava aracı saldırılarının ardından Rusya'nın petrol üretimindeki kesintileri gerekçe göstererek, Brent petrol fiyatı tahminlerini 2024 yılının üçüncü çeyreği için varil başına 10 dolar artırarak 90 dolara yükseltti.

İLGİLİ HABER ABD petrol fiyatı tahminini yukarı yönlü revize etti ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), küresel petrol stoklarındaki düşüşü gerekçe göstererek bu yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini yukarı yönlü revize etti.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

İLGİLİ HABER Irak'tan petrol ihracatında günlük 100 bin varillik kesinti kararı Irak Petrol Bakanlığı, gelecek aylarda petrol ihracatında günlük yaklaşık 100 bin varil gönüllü kesintiye gidileceğini duyurdu.
REKLAMI KAPAT X