Birol: Temiz enerji yatırımlarının ana itici gücü enerji güvenliğidir

Okuma Süresi: 2 Dakika
Birol: Temiz enerji yatırımlarının ana itici gücü enerji güvenliğidir
Doviz.com
31.10.2022 17:24

Birol, temiz enerji yatırımlarının ana itici gücünün, iklim değişikliğinden ziyade enerji güvenliği olduğunu söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, “Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi yavaş ama emin adımlarla fosil yakıtların yerini alacak. 2030 yılına kadar temiz enerji yatırımları da, %50'nin üzerinde bir artışla yılda 2 trilyon doları aşabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Birol, enerji güvenliğini, temiz enerjiye geçiş için en büyük itici güç olarak tanımlarken, diğer faktörlerin önemine de vurgu yaparak, "Enerji güvenliği kaygıları, iklim taahhütleri ve üretim politikalarının bir araya gelmesi, çok güçlü bir kombinasyon oluşturuyor." dedi. 

Birol ayrıca, 2050 yılına kadar “Net Sıfır Emisyon” hedefine ulaşmak için 4 trilyon dolar yatırıma ihtiyaç olduğunu belirtti.

Net Sıfır Emisyon ile küresel ısınmayı, sanayi devrimi öncesindeki seviyelere getirerek, 1,5 dereceyle sınırlandırmak amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda insan kaynaklı karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi hedefleniyor.

İnsan kaynaklı karbondioksit emisyonlarının 2050 yılına kadar sıfır seviyesine indirilmesi ise, 1,5 derece hedefine ulaşılması açısından oldukça önemli olarak görülüyor.

Ayrıca Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), her fosil yakıt için küresel talebin belirli dönemlerde zirve yaptığını belirterek, mevcut görünüme göre kömür kullanımının önümüzdeki birkaç yıl içinde, doğal gaz talebinin önümüzdeki on yılın sonunda ve petrol talebinin ise yüzyılın ortalarına doğru net bir şekilde gerileyeceğini vurguluyor.

Bununla birlikte IEA'nın açıklamasında, küresel ısınmayı 1,5 derecede tutmak için yapılması gereken büyük miktarda iş olduğu da kaydedildi.

Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalarla ilgili de konuşan Fatih Birol, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonucunda enerji piyasaları ve politikaları sadece şu an için değil, önümüzdeki on yıllar için de kalıcı olarak değişti." dedi.

Birol ayrıca, "Dünyanın dört bir yanındaki hükümet yetkililerinin tepkileri, enerji yatırımlarını daha temiz, daha uygun fiyatlı ve daha güvenli bir sisteme dönüştürmeyi vaat ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

REKLAMI KAPAT X