Brent petrol 10 ayın zirvesinde

Okuma Süresi: 2 Dakika
Brent petrol 10 ayın zirvesinde
Doviz.com
02.09.2023 12:38

Brent petrolün varil fiyatı, Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kesintilerine ekimde de devam edeceği endişeleriyle 89,39 dolara yükselerek geçen yılın kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Geçen hafta cuma günü 84,48 dolardan kapanan brent petrol, bu haftayı yüzde 5,54 artışla 88,85 dolar seviyesinden kapattı. Böylece, brent petrolün varil fiyatı geçen yılın kasım ayından bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Batı Teksas türü petrolün varili ise geçen haftaki kapanışa göre yüzde 7,4 artarak haftayı 86,31 dolar seviyesinde tamamladı.

Suudi Arabistan ile Rusya'nın gönüllü petrol üretimi kesintisine ekimde de devam edeceğine yönelik endişeler ise petrol fiyatlarının yükselişindeki temel katalizörler oldu.

Buna göre Suudi Arabistan, temmuzda başladığı günlük 1 milyon varillik kesinti uygulamasının süresini eylül ayını kapsayacak şekilde uzatmıştı.

Ağustosta petrol ihracatını günlük 500 bin varil düzeyinde azaltan Rusya ise petrol ihracatını gönüllü olarak azaltmaya devam edeceğini, bu doğrultuda eylülde petrol arzında günlük 300 bin varillik kesintiye gidileceğini duyurmuştu.

Öte yandan, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, OPEC+ grubunun yeni bir arz kesintisi anlaşması yapmaya hazırlandığını bildirmişti.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın dün açıkladığı verilere göre ise ülkede tarım dışı istihdam ağustosta 187 bin ile beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik oranı yüzde 3,8 ile Şubat 2022'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Analistler, ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde artmasına karşın ülkede işsizlik oranındaki yükselişin istihdam piyasasında yavaşlamanın hala devam ettiğini ortaya koyduğunu belirterek, Fed'in faiz artırım döngüsünün son bulmuş olabileceği ihtimalinin gücünü koruduğuna dikkati çekti.

İLGİLİ HABER ABD'de kritik istihdam verileri açıklandı! ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, ağustos ayında tarım dışı istihdam piyasa beklentilerini aşarken, işsizlik oranı da yükseliş kaydetti.
REKLAMI KAPAT X