Brent petrol ABD enfasyon verisi öncesinde düşüşünü sürdürdü

Okuma Süresi: 2 Dakika
Doviz.com
10.11.2022 11:02

Brent petrol, Çin'de artan Covid-19 vakalarının etkisiyle üç gün boyunca düştükten sonra ABD enflasyon verisi öncesinde de düşüşünü sürdürdü.

Brent petrol, bugün saat 11:00 itibarıyla varil başına %0,46 düşüşle 92,22 seviyesinden işlem görüyor.

ABD Batı Teksas Intermediate (WTI) petrol, %0,61 düşüşle 85,31 seviyesinden işlem görüyor.

Brent petrol fiyatı bu hafta en yüksek seviyesinden %6'dan fazla düşerken, WTI petrol ise, %7'den fazla geriledi.

Çin’de perşembe günü, 19 milyon nüfuslu üretim merkezi Guangzhou'da, 9 Kasım'da 2.000'den fazla Covid-19 vakası görüldüğü bildirildi.

Bu rakam Covid-19 vakalarında, şehrin şimdiye kadar en kötü üçüncü gününü yaşadığını gösterdi. Bunun sonucunda, milyonlarca kent sakinine çarşamba günü Covid-19 testi yaptırmaları söylendi ve Çin genelinde yerel vakalar 30 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı için bir şehir bölgesi kapatıldı.

Son dönemde artarak devam eden bu vakalar, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in, petrol talebini belirsizleştirerek brent petrol fiyatında düşüşe yol açtı.

Brent petrol fiyatları ayrıca, ABD ham petrol stoklarındaki büyük artışın ardından daha fazla satış baskısı altına girdi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ham petrol stoklarının geçen hafta 3,9 milyon varil arttığını ve stokların Temmuz 2021'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

Bununla birlikte, benzin stokları 900.000 varil azalarak Kasım 2014'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi ve damıtılmış ürün stokları 500.000 varil düştü.

Commonwealth Bank analisti Vivek Dhar, ABD ham petrol stoklarındaki artışla ilgili, “Daha önce gerçekleşen düşüş, aşırıya kaçmış olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel piyasaların yakından takip ettiği bir diğer önemli veri olan ABD TÜFE verisi öncesinde ise, brent petrol fiyatlarındaki düşüş yavaşladı ve yerini dengelenme arayışına bıraktı.

ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri bugün açıklanacak ve analistler, ABD çekirdek TÜFE verisinin hem aylık hem de yıllık bazda gerileme göstermesini bekliyor.

Analistler ayrıca bu durumun, Fed’in planlanan faiz artışlarının boyutunu azaltmasına yol açabileğini belirterek, bunun da petrol talebinin artması için olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Şanghay'daki Haitong Futures analistleri, "Petrol fiyatları için görünüm daha temkinli hale geldi. ABD TÜFE verisi, makro düzeyde piyasa beklentilerini daha da etkileyecek ve bu da piyasanın bekle ve gör hissiyatını artıracaktır." dedi.