Brent petrol, arz endişelerinin büyümesiyle yükselişte

Okuma Süresi: 1 Dakika
Brent petrol, arz endişelerinin büyümesiyle yükselişte
Doviz.com
27.10.2023 09:27

ABD ordusunun Suriye'deki İran hedeflerini vurduğuna dair haberlerin ardından arz yönlü sorunların yayılabileceği endişesiyle petrol fiyatları yükseldi.

İsrail-Hamas çatışmasının Orta Doğu'nun geneline yayılacağı endişelerini artıran gelişme sonrasında Aralık vadeli Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 1,81 artarak 89,00 dolara yükseldi. Batı Teksas petrolünün varil fiyatı da yüzde 0,69 artışla varil başına 85,01 dolara yükseldi.

Pentagon, perşembe günü yaptığı açıklamada, Suriye'nin doğusunda İran Devrim Muhafızları ve desteklediği gruplar tarafından kullanılan iki tesisin vurulmasının, Irak ve Suriye'deki ABD birliklerine yönelik son saldırılara bir yanıt olduğunu söyledi.

Ocean Leonid Investments'ın kıdemli bir petrol tüccarı Kelvin Yew, "Bir tüccar olarak, Levant dışında anlamlı bir arz kesintisi yaşanmamışken jeopolitiğe bir değer atfetmeye çalışarak burada biraz ligimizin dışında olduğumuzu söylemek zorundayım" dedi.

RBC Capital analisti Helima Croft ise bir notunda, "Bu en bilgili bölgesel gözlemciler için bile mevcut krizin gidişatı hakkında yüksek inançlı çağrılar yapmak inanılmaz derecede zor olmaya devam ediyor, çünkü savaş alanına daha fazla oyuncu getirebilecek kırmızı çizgiler büyük ölçüde ayırt edilemez durumda" ifadelerini kullandı.

Goldman Sachs analistleri ise 2024 ilk çeyrek Brent ham petrol fiyatı tahminlerini varil başına 95 dolarda tuttu ancak İran'ın ihracatındaki düşüşün temel fiyatların %5 artmasına neden olabileceğini söyledi.

REKLAMI KAPAT X