Brent petrol ikinci yıllık kazancını elde etti

Okuma Süresi: 2 Dakika
Brent petrol ikinci yıllık kazancını elde etti
Doviz.com
02.01.2023 12:30

Brent petrol, fiyat dalgalanmalarının üst düzey olduğu 2022 yılını yükselişle tamamlayarak, ikinci yıllık kazancını elde etti. 

Petrol fiyatları Ukrayna'daki savaş nedeniyle arz yönünde oluşabilecek sıkıntılar sebebiyle yükselirken, en büyük petrol ithalatçısı Çin'den gelen zayıf talep ve ekonomik daralma endişeleriyle düşüş yaşamıştı. Ancak petrol fiyatları 2022 yılında yüksek volatiliteyle karşılaştıktan sonra yılın son işlem gününü yükselişle kapattı.

ING analisti Ewa Manthey, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu yıl emtia piyasaları için olağanüstü bir yıl oldu, arz riskleri volatilitenin artmasına ve fiyatların yükselmesine yol açtı." dedi. 

Manthey ayrıca, "Önümüzdeki yıl da belirsizlik ve bol volatilite dolu bir yıl olacak." değerlendirmesinde bulundu.

CMC Markets analisti Leon Li, yıl sonu tatil seyahatlerindeki artış ve Rusya'nın ham petrol ve petrol ürünü satışlarını yasaklamasının ham petrolü desteklediğini, ancak arzdaki sıkışıklığın gelecek yıl kötüleşen ekonomik ortam nedeniyle azalan yakıt tüketimiyle dengeleneceğini söyledi.

Petrolün 2022'nin ikinci yarısındaki düşüşü, enflasyonla mücadele için yükselen faiz oranlarının ABD dolarını artırmasıyla gerçekleşti. Bu da ham petrol gibi dolar cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha maliyetli hale getirdi.

Yılın son işlem günü olan cuma günü brent petrol %3,04 artışla varil başına 86,00 dolardan kapandı. 

ABD West Texas Intermediate ham petrolü ise %2,4 artışla varil başına 80,26 dolardan kapandı.

Brent petrol ayrıca yıl boyunca yaklaşık %10 değer kazandı. 

ABD ham petrolü ise 2021 yılındaki %55'lik kazancının ardından 2022'de yaklaşık %7 yükseldi. 

COVID-19 salgınının yakıt talebini azaltması nedeniyle her iki gösterge de 2020'de keskin bir düşüş yaşamıştı.

2023'te yatırımcıların faiz artışları ve olası resesyonlara karşı temkinli bir yaklaşım sergilemeye devam etmesi bekleniyor.

New York'taki Again Capital LLC'nin ortağı John Kilduff, petrol fiyatlarının 2023 yılındaki seyri ile ilgili, "Talep ve talep büyümesi, küresel merkez bankalarının ağır eylemleri petrol fiyatları üzerinde gerçek bir soru olacak." değerlendirmesinde bulundu.

30 ekonomist ve analistin katıldığı bir anket ise Brent'in 2023'te varil başına ortalama 89,37 dolar olacağını ve kasım ayında yapılan anketteki konsensüs beklentisinden yaklaşık %4,6 daha düşük kalacağını tahmin etti. ABD ham petrolünün ise 2023'te varil başına ortalama 84,84 dolar olacağı tahmin edildi.

Etiketler: brent petrol WTI
REKLAMI KAPAT X