Irak petrolünde düğüm çözülecek mi?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Irak petrolünde düğüm çözülecek mi?
Doviz.com
10.06.2024 10:37

Irak Petrol Bakanı Abdülgani, Irak'ın kuzeyinden petrol ihracatına ilişkin Kürt yetkililerle görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdülgani, Kerkük-Ceyhan boru hattı üzerinden Türkiye'ye petrol ihracatının yeniden başlatılmasına yönelik Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri ve orada faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin temsilcileriyle yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Devlete ait Irakiya TV'ye açıklamalarda bulunan Abdülgani, "Bugünkü görüşmelerde ilerleme kaydettik ve birkaç gün içinde bir anlaşmaya varmayı umuyoruz" dedi.

Bir zamanlar küresel petrol arzının yaklaşık yüzde 0,5'ini oluşturan ve tahkim mahkemesi kararı sonucu Irak'ın talebiyle kapatılan Irak-Türkiye boru hattından petrol akışı hukuki ve finansal sorunlar nedeniyle henüz başlayamamıştı.

Dün Bağdat'ta yapılan toplantıya Irak Petrol Bakanı Hayan Abdülgani ile Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri katıldı. Toplantıdan önce Irak Petrol Bakanlığı, Kürt yetkililer ve bölgede petrol çıkaran yabancı enerji şirketlerine ihracatı yeniden başlatmak için bir araya gelme çağrısında bulunmuştu.

“Anlaşmaya varılacağını söylemek için erken”

Görüşmelerin hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir petrol bakanlığı yetkilisi, "Petrol ihracatının yeniden başlamasını engelleyen konuları görüşmek üzere toplantı devam ediyor. Nihai bir anlaşmaya varılacağını söylemek için henüz erken ancak görüşmelerin olumlu yönleri olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Türkiye, Uluslararası Ticaret Odası'nın (ICC) Irak merkezi hükümetinin izni olmadan 2014 ile 2018 yılları arasında Kürt Bölgesel Yönetimi'nden petrol ithalatı gerçekleştirdiği gerekçesiyle tahkimde verdiği tazminat cezasının ardından 25 Mart 2023'te Kerkük-Ceyhan hattından petrol akışını durdurmuştu.

İLGİLİ HABER Irak’tan Kerkük-Ceyhan boru hattında vanaların açılması talebi Irak, Kerkük-Ceyhan hattından petrol sevkiyatının 13 Mayıs’ta başlatılmasına yönelik Türkiye’ye talebini iletti.
REKLAMI KAPAT X