JPMorgan, 5 emtiaya yönelik tahminini açıkladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
JPMorgan, 5 emtiaya yönelik tahminini açıkladı
Doviz.com
29.01.2024 14:56

JPMorgan, 2024 yılına yönelik 5 emtia ürününe dikkati çekerek altın, gümüş, doğal gaz, buğday ve petrole ilişkin tahminini açıkladı.

Dünya'dan Emre Ergül'ün akatardığına göre, 2023'teki düşüşün ardından brent petrol fiyatlarının 2024'te büyük ölçüde sabit kalmasını ve 2025'te de yüzde 10 daha düşüş göstermesini bekleyen JPMorgan’ın Küresel Emtia Stratejisi Başkanı Natasha Kaneva, brent petrolün haziran ayından bu yana değişmediğini belirterek, 2024'te varil başına ortalama 83 dolar olmasını beklediklerini söyledi.

JPMorgan’a göre petrol piyasasını dengede tutmak için OPEC+ (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ittifakının muhtemelen üretimi kısıtlamaya devam etmesi gerekecek.

JPMorgan’ın dikkati çektiği ikinci emtia ürünü ise doğal gaz oldu. Bankaya göre, ABD gaz piyasalarında, arz fazlası muhtemelen 2024'te ABD gaz fiyatlarına yönelik yukarı yönlü riskleri sınırlayacak.

JPMorgan’ın Küresel Doğalgaz ve Doğalgaz Sıvı Stratejisi Başkanı Shikha Chaturvedi’nin düşünceleri ise şöyle:

“Yılı belirleyecek iki hikayenin olduğuna inanıyoruz. İlk hikaye, muhtemelen 2024'ün ilk yarısında ve muhtemelen yaz enjeksiyon sezonunun tamamında devam edecek olan aşırı arz ve düşük fiyatlardan biri. İkincisi de gaz talebinin bölgesel arz büyümesini yalnızca dengelemekle kalmayıp aynı zamanda geride bırakma yeteneğidir.”

“Altın ve gümüş, diğer metalleri gölgede bırakacak”

JPMorgan’ın raporunda altın ve gümüşe özel bir bölüm açılması ise dikkatlerden kaçmadı.

“Metallere bakarsak, altın ve gümüşün sektörün geri kalanını gölgede bırakacağı tahmin ediliyor” diye başlayan bölümde ise şunlar aktarıldı:

“Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirim döngüsü ve düşen ABD reel getirilerinin, altın fiyatlarını 2024 ortasında yeni nominal zirvelere çıkarması ve dördüncü çeyrekte ortalama 2 bin 175 dolar/ons seviyesine ulaşması bekleniyor.

Aynı şekilde, gümüş fiyatları da muhtemelen altını takip edecek ve dördüncü çeyrekte ortalama 30 dolar/ons civarında seyredecek.”

JPMorgan'ın Baz ve Kıymetli Madenler Stratejisi Başkanı Gregory Shearer da konuyla ilgili paylaşımında, "Tüm metaller arasında, 2024 yılı boyunca ve 2025'in ilk yarısı için hem altın hem de gümüş için orta vadeli yükseliş tahminine en yüksek kanaate sahibiz, ancak girişin zamanlaması kritik olmaya devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Bankaya göre, tarım piyasalarında fiyat riski ise özellikle 2024'ün ilk yarısında, mevcut spot seviyelerin yukarı yöne doğru kaymasına sebep olacak.

Bankanın Tarımsal Emtia Stratejisti Tracey Allen’ın rapora düştüğü not şöyle:

“Şeker fiyatlarının 2024 yılında ortalama 0.30 dolar/ lb olacağını tahmin ediyoruz. Buğday fiyatlarının kile başına ortalama 6.33 dolar olmasını bekliyoruz.”

REKLAMI KAPAT X