Katar'dan Avrupa'ya yönelik 'enerji kıtlığı' uyarısı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Katar'dan Avrupa'ya yönelik 'enerji kıtlığı' uyarısı
Doviz.com
23.05.2023 14:50

Katar Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kâbi, Avrupa'nın daha derin bir enerji kıtlığı kriziyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Bakan Kâbi, Doha'da üçüncüsü düzenlenen Katar Ekonomi Forumu'nda konuştu.

Kâbi burada yaptığı açıklamada, "Küresel ekonomi önümüzdeki yıl içinde iyileşme sürecine girerse Avrupa daha kötü bir petrol ve gaz tedariki eksikliğiyle karşı karşıya kalabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Katarlı Bakan ayrıca bu seneki kadar sıcak olmayan normal bir kış mevsiminin geleceği varsayımıyla birlikte küresel ekonominin toparlanması ve geleneksel enerji kaynaklarına olan talebin artmasının "Avrupa'nın tedarik eksikliği krizine gireceği" anlamına geldiğini belirtti.

Dünyanın önde gelen ham petrol üreticileri de, Batı'nın yenilenebilir enerjiye geçiş için attığı adımlarla birlikte geleneksel enerji endüstrisi olan petrol ve gazdaki yatırımların zayıflamasının neticeleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Heysem el-Gays, dün yaptığı açıklamada, petrol ve gaz sektöründe küresel yatırım hacmindeki düşüşün arz sıkıntısına yol açacağı görüşünü paylaşmıştı.

Gays, enerji geçişinin kademeli şekilde olması, küresel enerji talebini karşılayabilecek ve iklim hedeflerine ulaşabilecek geleneksel, yeni ve yenilenebilir kaynakların bir karışımının bulunması gerektiğini vurgulamıştı.

OPEC de nisan ayında, tahminlere göre, petrol sektörünün önümüzdeki yıllarda talebi karşılamak için 12,1 trilyon dolarlık yatırıma ihtiyacı olduğunu aktarmıştı.

Katar'ın başkenti Doha'da dünya çapında ekonomi alanında önde gelen 2 binden fazla kişinin katılımıyla düzenlenen "Katar Ekonomi Forumu" 25 Mayıs'a kadar devam edecek.

REKLAMI KAPAT X