Metal fiyatları ABD’nin Huawei hamlesiyle yatay

(DHA) – Altın ve değerli metal fiyatları, Washington yönetiminin ABD’li şirketlerin Çin merkezli telekomünikasyon şirketi Huawei’yle birlikte çalışmasını yasaklamasının ardından yatırımcıların ticari gerilimlerin hafifleyeceği beklentisiyle yatay seyretti.
ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ticaret görüşmelerini sürdürmek için Çin'e gideceğini açıklamasının hemen ardından, ABD yönetimi, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei'ye sert yaptırımlar getirdi. ABD Ticaret Bakanlığı Huawei ve 70 bağlı ortaklığını kara listeye eklediğini açıkladı. Bu kararla hükümet onay vermeden, Huawei'nin ABD şirketlerinden parça ve teknoloji almasını yasaklanıyor. Çinli yetkililerle geçen hafta Washington'da iki gün süren üst düzey görüşmeleri yapıcı olarak nitelendiren Mnuchin, "Bu görüşmeleri sürdürmek için yakın gelecekte Pekin'e gitmeyi planlıyorum; daha yapılacak çok iş var" dedi.
Küresel emtia piyasalarında;
- gümüş, yüzde 0.18 düşüşle 14.785 dolardan,
- altın, yüzde 0.04 düşüşle 1,297 dolardan,
- bakır, yüzde 0.07 düşüşle 2.741 dolardan,
- platin, yüzde 0.11 düşüşle 846.8 dolardan ve
- paladyum da yüzde 0.41 düşüşle 1,327 dolardan işlem görüyor.
İç piyasada ise, gram altın fiyatı 251 liraya, çeyrek altın 410 liraya, Cumhuriyet altını da 1,697 liraya döndü.
Petrol fiyatları, Orta Doğu’daki gerilimlerin tedarik problemleri oluşturacağı endişeleriyle yükseldi.
Gelişmelerin etkisiyle Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçüt olarak kullandığı Brent ham petrolü, yüzde 0.56 artışla 72.17 dolardan, ABD hafif petrolü de yüzde 0.61 artışla 62.40 dolardan işlem görüyor.