2022 asgari ücret belli oldu

Yeni asgari ücret, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 4 bin 250 lira olarak açıklandı.

Böylelikle asgari ücretteki artış yüzde 50,44 oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Sayın Cumhurbaşkanımıza, ben komisyon kararını takdim ettim. Sayın Cumhurbaşkanımızın da Türkiye Cumhuriyeti devletinin başkanı olarak, bu sürece başından itibaren emeği ve sosyal barışı koruyan, iş yerinde üretimin devamlılığını sağlayan bir yaklaşımla manevi desteğini hissettik." dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dördüncü ve son toplantısını Bakan Bilgin başkanlığında gerçekleştirdi.

İşçi kesimini Türk-İş, işveren kesimini ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti.

Yeni asgari ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı toplantıda Bakan Bilgin, uzun zamandır asgari ücretle ilgili merak edilen çalışmaları tamamladıklarını belirterek, bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü toplantısını da yaparak nihai olarak kararını verdiğini bildirdi.

Bilgin, bu süreç içerisinde özellikle komisyonda katkıları nedeniyle TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol ve Genel Sekreter Akansel Koç'a, Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ve Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat'a, yapıcı tavırlarından dolayı teşekkür etti.

Asgari ücretin ülke açısından çok önemli olduğunu dile getiren Bilgin, şöyle konuştu:

"Şu anda 6 milyon 90 bin kişiyi, çalışanı ilgilendiren bir konu ve sadece onlarla sınırlı değil, bütün ücret düzeylerini de belli bir sıralamayla etkileyen temel ücret durumuna gelmiştir. Özellikle ekonomik ve sosyal değişim süreçlerinde ekonomik kalkınmanın meydana getirdiği sarsıntılar, onun meydana getirdiği sorunların, her ekonomik kalkınma bu tür sorunlar meydana getirebilir, ortaya çıkarabilir, değişiklikler sorun yaratır ama bunları sosyal politikalarla inşa etmek, toplumu korumak, sosyal barışı korumak, dayanışmayı güçlendirmek çok önemlidir. Sosyal politikaların esas amacı budur. Sosyal devletin anlayışı içerisinde bu tip yaklaşımları benimsemek önemlidir. Asgari ücret de bu işlevlerden birini yerine getiren bir kurumdur."

Bilgin, sürece katkısı olan bütün kurulu, asgari ücret komisyon üyelerini ve sendikaları tebrik ederek, "Sayın Cumhurbaşkanımıza, ben komisyon kararını takdim ettim. Sayın Cumhurbaşkanımızın da Türkiye Cumhuriyeti devletinin başkanı olarak, bu sürece başından itibaren emeği ve sosyal barışı koruyan, iş yerinde üretimin devamlılığını sağlayan bir yaklaşımla manevi desteğini hissettik. Ben bu vesile ile kendilerine saygı sunuyorum, katılan bütün sosyal paydaşlarımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.