5 yeni ülke BRICS'e katılmayı onayladı

Okuma Süresi: 1 Dakika
5 yeni ülke BRICS'e katılmayı onayladı
Doviz.com
01.02.2024 12:13

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) geçen yıl davet edilmelerinin ardından BRICS bloğuna katılmayı onayladıklarını açıkladı.

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, düzenlediği basın toplantısında, BRICS üyelik süreçlerine dair bilgi paylaştı.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde Ağustos 2023'te düzenlenen zirvede 6 ülkenin BRICS'e davet edildiğini hatırlatan Pandor, bu ülkelerden Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE'nin BRICS bloğuna katılmayı onayladıklarını belirtti.

Arjantin'in çıktığı BRICS topluluğuna İran giriyor

Pandor, "Ev sahipliği yaptığımız BRICS zirvesinin en önemli sonuçlarından biri de birliğin genişlemesi kararıydı. Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE'nin BRICS'e tam üye olduklarını teyit ettirdik" dedi.

Öte yandan Pandor, Arjantin'in birliğe katılma davetini reddettiği bilgisini paylaştı. BRICS, Ağustos 2023'te Suudi Arabistan, Arjantin, BAE, Etiyopya, İran ve Mısır'ın üyelik başvurularını kabul ederek topluluğa üyelik için davette bulunmuştu.

2006'da oluşturulan BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin), 2010 yılında Güney Afrika'nın başvurusunu kabul ederek BRICS adını almıştı.

İLGİLİ HABER BRICS'in küresel ekonomide rolü artıyor: Dolarsızlaşmanın hızlanması bekleniyor Önde gelen gelişmekte olan ekonomilerden oluşan BRICS, beş ülkenin daha birliğe katılmasıyla küresel ekonomi ve enerjideki rolü ve önemini artırmayı planlıyor. Bu kapsamda küresel ekonomide dolarsızlaşmanın ise hızlanması bekleniyor.
REKLAMI KAPAT X