ABD'de ISM imalat endeksi daralmaya işaret etti

Okuma Süresi: 1 Dakika
ABD'de ISM imalat endeksi daralmaya işaret etti
Doviz.com
05.01.2023 08:54

ABD'de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, aralık ayında bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak imalat sektöründe daralmaya işaret etti.

ISM, Aralık 2022'ye ait imalat sanayi endeksini açıkladı.

Buna göre, ISM imalat endeksi, geçen yıl aralıkta bir önceki aya kıyasla 0,6 puan azalarak 48,4'e düştü. Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyeye gerileyen endeksin, bu dönemde 48,5 değerini alması öngörülüyordu.

Art arda 2 aydır imalat sektöründe daralma yaşandığını gösteren endeks, geçen yıl kasımda da 49 değerinde gerçekleşmişti.

Üretim endeksi geçen yılın son ayında aylık 3 puan azalışla 48,5'e ve yeni siparişlere ilişkin endeks 2 puan azalarak 45,2'ye indi. İstihdam endeksi ise aynı dönemde 3 puan artarak 51,4'e çıktı.

Bu dönemde imalat sanayisinin sadece 2 alt sektörü büyüme kaydederken, 13 sektör daralma gösterdi. Daralma kaydedilen sektörler arasında ahşap ürünleri, işlenmiş metal ürünleri, kimya ürünleri, kağıt ürünleri, plastik ürünleri, elektrikli ekipmanlar, mobilya, deri, gıda, makina ve ulaşım ekipmanları yer aldı.

PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektörde genişlemeye, 50'nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

Etiketler: ISM imalat endeksi abd
REKLAMI KAPAT X