ABD'de kısa vadeli enflasyon beklentisi düştü

Okuma Süresi: 1 Dakika
ABD'de kısa vadeli enflasyon beklentisi düştü
Doviz.com
11.06.2024 09:54

ABD'de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi, mayısta 0,1 puan azalışla yüzde 3,2'ye geriledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi tarafından yaklaşık 1300 hanehalkının katılımıyla gerçekleştirilen mayıs ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi, mayısta 0,1 puan azalışla yüzde 3,2'ye düştü.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi, aynı dönemde değişim göstermeyerek yüzde 2,8 olurken, 5 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi ise yüzde 2,8'den yüzde 3'e yükseldi.

Hanehalkı harcamalarındaki artışa ilişkin beklenti mayısta 0,2 puan düşüşle yüzde 5'e inerken, hanehalkı gelirindeki artışa ilişkin beklenti ise 0,1 puan artışla yüzde 3,1'e çıktı.

Bu dönemde maliyetlerde artış beklentisi benzin için yüzde 4,8, gıda için yüzde 5,3 ve kira için yüzde 9,1'de sabit kaldı. Maliyetlerde artış beklentisi, sağlık bakımı için 0,4 puan artışla yüzde 9,1'e ulaşırken, üniversite eğitimi için 0,6 puan azalışla yüzde 8,4'e geriledi.

ABD'de mayıs ayı enflasyonu yarın açıklanacak

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda ise yüzde 3,4 artmıştı.

Ülkede yarın açıklanacak mayıs ayı enflasyonuna ilişkin piyasa beklentisi, aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 3,4 olması yönünde.

İLGİLİ ANALİZ Bu hafta piyasaların takip edeceği beş önemli gelişme Kurban Bayramı tatili öncesindeki son haftada içeride perakende satış verileriyle birlikte işsizlik oranı ve bütçe dengesi, dışarıda ise Fed’in faiz kararı ile ABD mayıs ayı enflasyon verisi takip edilecek.
REKLAMI KAPAT X