ABD'de kritik istihdam verileri açıklandı

Okuma Süresi: 1 Dakika
ABD'de kritik istihdam verileri açıklandı
Doviz.com
02.02.2024 16:30

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre ülkede tarım dışı istihdam ocak ayında piyasa beklentilerini aştı.

ABD Çalışma Bakanlığı, ocak ayına ilişkin istihdam verilerini yayımladı.

Buna göre tarım dışı istihdam verisi ocakta 353 bin seviyesinde gerçekleşti. Ocak ayına yönelik piyasaların genel beklentisi ise tarım dışı istihdamın 187 bin seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Piyasa beklentisi yüzde 3,8 olan işsizlik oranı ise ocak ayında yüzde 3,7 oldu. Aralık ayında da işsizlik yüzde 3,7 seviyesinde gerçekleşmişti.

Fed'in enflasyon göstergeleri açısından kritik öneme sahip ortalama saatlik kazançlardaki artış ise aylık bazda beklentilerin üzerine çıktı.

Buna göre, ocak ayında ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre aylık bazda yüzde 0,6 artış gösterdi. Bu veriye ilişkin beklenti ise yüzde 0,3 olarak belirlenmişti.

Beklentileri aşan ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası ons altın ise ilk tepki olarak 2054 dolardan 2041 dolar seviyesine kadar geriledi.

İLGİLİ HABER Merkez bankalarının 2024'e yönelik ilk hamleleri Küresel ekonomilerin çoğunda yaklaşık 2 yıldır devam eden şahin politikaların ardından yeni yılda güvercin beklentiler öne çıkarken, dünya genelinde önemli merkez bankaları yılın ilk para politikası toplantılarında politika faizlerini sabit bıraktı.
REKLAMI KAPAT X