ABD enflasyon verisi açıklandı!

Okuma Süresi: 2 Dakika
ABD enflasyon verisi açıklandı!
Doviz.com
15.05.2024 15:30

ABD'de tüketici fiyatlarındaki değişimi yansıtan ve Fed'in faiz patikası üzerinde belirleyici olabilecek nisan ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre ülkede enflasyon, nisan ayında yıllık bazda yüzde 3,4 artış kaydetti.

Mart ayında yıllık artış yüzde 3,5 seviyesinde gerçekleşirken, nisan ayına yönelik piyasanın artış beklentisi de yüzde 3,4 seviyesinde ölçülmüştü.

Enflasyon aylık bazda tahminlerin altında

Öte yandan tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 0,3 artış kaydetti. Piyasanın veriye ilişkin beklentisi ise yüzde 0,4 artış gerçekleşmesi yönündeydi.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararlarında oldukça sık bahsettiği Çekirdek TÜFE ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 3,6 artış kaydetti. Veriye ilişkin beklenti de aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,6 olarak belirlenmişti.

ABD'de üretici enflasyonu (ÜFE) ise dün açıklanan verilere göre nisanda aylık yüzde 0,3'lük ortalama beklentiye karşılık yüzde 0,5 artış kaydetmişti. Üretici fiyatlarındaki değişim sonrasında ise enflasyonun soğumadığına yönelik endişeler artış kaydetmişti.

Kısa vadeli enflasyon beklentisi yükselmişti

New York Fed’in nisan ayına ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi'nde ise tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin yükseldiği görülmüştü.

Yaklaşık 1300 hanehalkının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi, nisanda 0,3 puan artışla yüzde 3,3 olmuştu. Böylece tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi Kasım 2023'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi, aynı dönemde yüzde 2,9'dan yüzde 2,8'e düşerken, 5 yıllık süreci kapsayan medyan enflasyon beklentisi ise yüzde 2,6'dan yüzde 2,8'e yükselmişti.

İLGİLİ HABER ABD'de kısa vadeli enflasyon beklentisi yükseldi ABD'de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi, nisanda yüzde 3,3 ile Kasım 2023'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Altın fiyatları enflasyon verisine nasıl tepki verdi?

Aylık bazda tahminlerin altında kalan ABD enflasyon verisi sonrası ons altın ise ilk tepki olarak 2361 dolardan 2375 dolar seviyesine yükseldi. Ons altın saat 15.32 itibarıyla bir önceki güne göre yüzde 0,74 artışla 2375,53 dolardan işlem görüyor.

İLGİLİ ANALİZ Altında teknik göstergeler ne anlatıyor? Ons altın tarafında tepki yükselişlerinin görüldüğü bu günlerde, teknik grafiğe daha yakından bakarak oluşan hareketin bize ne anlatmaya çalıştığına odaklanacağız.
REKLAMI KAPAT X