Akıllı telefonlara zam gelmesi bekleniyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Akıllı telefonlara zam gelmesi bekleniyor
Doviz.com
26.03.2023 13:15

Akıllı telefon ithalatında gözetim uygulamasının kapsamının genişletilmesiyle akıllı telefonlardan adet başına alınan gümrük ücretleri de 200 dolardan 350 dolara çıkarıldı. Tebliğ’in 28 Mart’ta yürürlüğe girmesi beklenirken, cep telefonu fiyatlarına da zam gelmesi bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen ve 2020 yılından bu yana yürürlükte olan gözetim uygulamasında akıllı telefonlar için yeni bir düzenleme yapıldı.

Geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymeti, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi.

Tebliğ’in 28 Mart’ta yürürlüğe girmesi beklenirken; Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre ise düzenleme sonrasında telefonlara en az 2 bin 500 TL zam gelecek.

Buna göre, giriş seviyesi cep telefonlarının fiyatı bile 10 bin TL’den düşük olmayacak.

Böylelikle, yeni düzenleme sonrasında ithal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3 bin 800 TL olan bir cep telefonu, 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL zamlanacak.

Buna ÖTV, KDV, TRT Bandrol ücreti gibi diğer vergiler de eklenince telefonun fiyatı 10 bin 500 TL’ye kadar çıkacak.

Telefonların yurt içi satış fiyatı nasıl belirleniyor?

Türkiye’ye gelen akıllı telefonlardan önce yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, sonra yüzde 10 TRT Bandrol ücreti kesiliyor.

Ardından tüm bu rakamlar üzerinden yüzde 50 ÖTV ekleniyor. Oluşan rakamın üzerinden de yüzde 18 KDV alınarak telefonun satış fiyatı belirleniyor.

REKLAMI KAPAT X