AKP'den vergi reformu ve yurt dışı çıkış harcına ilişkin açıklama

Okuma Süresi: 2 Dakika
AKP'den vergi reformu ve yurt dışı çıkış harcına ilişkin açıklama
Doviz.com
24.06.2024 17:43

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısının ardından vergi reformuna ilişkin, "Vergi adaletinin sağlanması için yapılan çalışmalardır. 'Şuraya da vergi gelecek buraya da vergi gelecek' iddiaları spekülatiftir. Spekülasyonlara itibar edilmemelidir." dedi.

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. AKP Konferans Salonu'ndaki toplantı saat 15.10'da başladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise toplantı devam ederken açıklamada bulundu. Çelik'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle oldu:

"Cumhurbaşkanımız önümüzdeki yaz döneminin iyi değerlendirilmesi gerektiği, Cumhur İttifakı siyasetinin vatandaşa ulaştırılmasını ifade ettiler. İttifakın birliği konusunda hassasiyetlerini bir kez daha vurguladılar.

Suriye'nin kuzeyindeki terörist faaliyetleri yakından takip ediyoruz. YPG PYD unsurlarının yerel seçim arayışı vardı. Şiddetle karşı çıkmıştık. Çeşitli arayışlar var. Sert tutumumuzu sürdüreceğiz. DEAŞ ile mücadele bahanesi ile demokrasi diye pazarlanılması kabul edilemez. Esasında teröristan kurulması anlamına gelir. Terör devleti kurmak için bir yöntemi istismar ediyorlar. Bu daha büyük kaosa neden olabilecek. Suriye toprak bütünlüğünü ve Türkiye'yi tehdit eden gelişme olarak değerlendirilecek ve anında müdahale edilecektir.

"Sosyal medyada sızan açıklamalar spekülatiftir"

Orta vadeli program kapsamında vergi adaleti için çeşitli konular görüşülüyor. Şuraya da vergi gelecek buraya da vergi gelecek' iddiaları spekülatiftir. Resmi olarak açıklanmamış bu tip spekülasyonlara dikkat edilmemesi gerekmektedir. 

Vergi adaletinin sağlanması için yapılan çalışmalardır. Bir taslak söz konusu olduğunda uygun görülen her şey o taslağa yazılır. Ekonomi yönetimimiz şeffaf bir program hazırlıyor. Program ile ilgili Mehmet Şimşek'in ifadeleri takip edilmelidir.

İLGİLİ HABER Yurt dışı çıkış harcında 10 kata varan zam beklentisi TBMM gündemine bayram tatilinin ardından gelecek vergi paketi içerisinde yurt dışı çıkış harcına 10 kata varan zammı da içeren bir maddenin olduğu bildirildi.

Soru ve cevaplar

Bakan Mehmet Şimşek'in CHP ile toplantısı: 

Konu şununla ilgili bir konu. Biz özgüvenli bir hükümete sahibiz. Orta Vadeli programda Türkiye'nin doğru kazanımlar elde etmesi için gereken sonuçları üretiyoruz. Bununla ilgili de bilgi almak isteyen olursa bakanlarımız gerekli bilgileri verir. Bunlar hükümetin, bakanlığın zaten bildiği konular. Bugünkü görüşmede değerli Bakanımız Mehmet Şimşek Bey hükümet olarak neler yaptığımızı paylaşmış oldu. Onlar bir açıklama yapmışlar, 'Biz öneri getirdik ve kabul edilmedi' diye. Herkes öneri getirebilir. Ekonomi yönetimimiz ne yaptığını biliyor ve öngördükleri takvim kusursuz bir şekilde ilerliyor.

İLGİLİ HABER 4 saatlik ekonomi zirvesi sona erdi: CHP heyeti, Mehmet Şimşek'ten ne istedi? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'nin Hazine ve Maliye'den sorumlu ismi Yalçın Karatepe ile bakanlıkta bir araya geldi. Toplantının ardından CHP'nin Gölge Bakanı Yalçın Karatepe, Bakan Şimşek'e 4 ana taleplerini ilettiklerini aktardı.

Yurt dışı çıkış harcı: 

Bu konu da çok gündem oldu. Son kararların verileceği toplantılar yapılmadı. Toplantılar yapılıp kararlar verilip açıklanana kadar bunların bir spekülasyondan ibaret olduğunu ifade etmiş olayım."

İLGİLİ HABER Yurt dışı çıkış harcında 10 kata varan zam beklentisi TBMM gündemine bayram tatilinin ardından gelecek vergi paketi içerisinde yurt dışı çıkış harcına 10 kata varan zammı da içeren bir maddenin olduğu bildirildi.
REKLAMI KAPAT X