“Almanya’da her yıl 1,5 milyon göçmene ihtiyaç var”

Okuma Süresi: 1 Dakika
“Almanya’da her yıl 1,5 milyon göçmene ihtiyaç var”
Doviz.com
03.07.2023 11:50

Alman hükümetinin Ekonomi Uzmanları Konseyi Başkanı ve Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi Öğretim Üyesi Monika Schnitzer, yeni nitelikli iş gücü yasasını doğru yönde atılmış bir adım olarak niteleyerek,  Almanya’da her yıl 1,5 milyon göçmene ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre Schnitzer, “Almanya’nın her yıl 400 bin kişilik yeni kalifiye iş gücüne sahip olabilmesi için yılda 1,5 milyon göçmene ihtiyacı var.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’nın acilen bir “hoş geldin kültürüne” gereksiniminin olduğuna işaret eden Schnitzer, “Acilen misafirperver bir kültüre ihtiyacımız var. Intel (ABD’li şirket), Magdeburg’da bir fabrika kurar ve yabancı vasıflı işçileri çekmek isterse onların orada hoş karşılandıklarını hissetmeleri gerekir” ifadelerini kullandı.

Kız çocukları ve kadınların teknik konularla daha fazla tanıştırılmasını isteyen Schnitzer, “Çünkü matematik, bilgi işlem, doğa bilimleri ve teknoloji mesleklerinde kalifiye eleman açığı var. Şirketler, ayrıca erken emekli olmamaları için yaşlı çalışanlarını memnun etmek zorunda. Araştırmaların da gösterdiği gibi iş tatmini, çalışanları elde tutmada önemli bir faktördür” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Almanya vatandaşlık şartlarını esnetiyor Almanya'da hazırlanan ve üzerinde uzlaşma sağlanan yasa tasarısı taslağına göre, uzun yıllardır yaşayan göçmenler daha hızlı vatandaşlık alabilecek.
REKLAMI KAPAT X