Analiz – Uzmanlar “Fed Fiyatlandı, Gözler Ecb’De” Diyor

13.06.2018 16:46

Hilal Sarı / İstanbul, 13 Haziran (DHA) – Uzmanlar, ABD Merkez Bankası’nın bu akşam açıklaması beklenen faiz artışının Fed’in üç yerine dört faiz artışı yapma ihtimalinin bile piyasalarda büyük ölçüde fiyatlandığını ve yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) odaklandığını söylüyor.
Daha önce de birçok kez ECB’nin Türkiye piyasaları için Fed’den daha belirleyici olacağını söylemiş olan QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı "Ne Fed’den ne ECB’den çok şahin bir açıklama beklemiyorum. Ama ECB Türkiye için daha belirleyici" derken, A Bank Başekonomisti Serdar Şenol da, Fed’in bugün gerçekleştirmesi beklenen faiz artışını piyasaların zaten fiyatladığını belirterek, "Ben açıkçası Fed’den ziyade Avrupa Merkez Bankası’ndan endişe duyarım" diye konuştu.
QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı, piyasaların beklentilerine ilişkin olarak DHA'ya ve şu değerlendirmeyi yaptı:
"Fed konusundaki görüşüm belli, major bir sürpriz beklemiyorum. Çünkü Fed iletişimi iyi kurdu. Bu yıl üç kez mi dört kez mi faiz artırımı yapılacağı tartışılıyor ama bunun da dörtte üçü fiyatlandı.
"Bu akşamki Fed toplantısından çok şahin bir açıklama beklemiyorum.
"Fed Yönetim Kurulu üyelerin yılın geneline ilişkin faiz beklentisi üçten dörde çıkabilir. Ama o da dediğim gibi büyük ölçüde fiyatlandı.
"Ama gelelim ECB’ye; ECB ilk sıkılaşma sinyalini verdi. Yönetim kurulu üyelerinden biri Letonya’nın Riga kentinde baharın tadını çıkaracaklarını ve bir yandanda Eylül ayında bu işi yapıp yapmayacaklarını tartışacaklarını söyledi.
"ECB içinde iki görüş var; İlkinde parasal genişleme (QE) artık etkinliğini kaybetti, alacak tahvil kalmadı, artık çıkalım.
"Ikinci görüş ise ‘Avrupa ekonomilerinden birkaç aydır kötü sinyaller geliyor. Bir de üzerine İtalya belirsizliği geldi. Temkinli olmakta fayda var’ fikrini savunuyor.
"Tek kurşunu olan askerler en dikkatli askerlerdir. Merkez Bankaları da bugün gelinen noktada o durumda. Çünkü Avrupa hala kırılgan.
"Bence ECB yönetim kurulu üyeleri ciddi ciddi QE’den çıkma konusunu tartışacak. Sonra basın toplantısında da ‘Ciddi ciddi tartıştık’ diyecek, ama ‘yüzde 100 net çıkıyoruz’ sinyalini bir ay sonraya bırakabilirler.
"Siz sinyali Eylül’de verince piyasa hep bir sonrakini düşündüğü için, bu kırılgan ortamda o düşünceyi yatırımcıların kafasına yerleştirmek için ECB bir ay daha bekleyebilir.
"Küresel piyasalarda bayram sonrası Fed de ECB de geride kaldığı için bir nebze rahatlama gelebilir. Hafif bir iyimserlik modu olabilir piyasalarda bayramdan döndüğümüzde.
"Bizde ise artık küreselden ziyade içe dönmüş durumdayız; seçime odaklandık. Bence ECB’den çok şahin birşey gelmeyecek ve hem Fed hem de ECB’nin geride kalmasıyla Pazartesi günü yatırımcılar hafif daha iyimser bir piyasaya uyanabilirler.
"ECB’den çok şahin birşey gelirse, o zaman bizim işimiz birazcık zor olur; zaten seçim belirsizliğine odaklanmış yatırımcılar için bir küreselden karamsar bir sinyal gelmesinin fiyatlaması daha ciddi olur ve derdimize bir de küresel bir dert ekler.
"ECB’de hangi görüş diğerini ikna ederse, patika ona göre şekillenecek."
A Bank / Şenol: ECB’de bir politika değişimi finansman ihtiyacımızı sıkıştırabilir
A Bank Başekonomisti Serdar Şenol da, Fed’in bugün gerçekleştirmesi beklenen faiz artışını piyasaların zaten fiyatladığını belirterek "Ben açıkçası Fed’den ziyade Avrupa Merkez Bankası’ndan endişe duyarım” dedi ve ECB’de olabilecek bir patika değişiminin Türkiye’deki finansman ihtiyacını sıkıştırabileceğini belirtti.
Türkiye’de piyasalar bayram tatiline girmeye hazırlanırken, ABD’de Merkez Bankası’nın faiz kararı ve yarın da Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı olmasına ilişkin öngörülerini DHA’ya paylaşan Şenol, şu değerlendirme ve tespitleri yaptı:
"Ben açıkçası Fed’den ziyade ECB’nin para politikasında herhangi bir değişiklik olursa daha çok endişe duyarım.
"Fed’den daha çok ECB Türkiye’yi endişelendirecek bir konu olabilir.
"Eğer ECB Eylül’de aylık 30 milyar euro tutarındaki varlık alımlarının kesileceğine veya kademeli olarak azaltacağına gireceğine dair bir sinyal verirse, yeni bir patikaya girdiğine dair bir işaret gelirse bizim için sıkıntı olabilir.
"Bizim sermaye girişlerimizin büyük bir kısmı Avrupa’dan. Hem sermaye girişleri, hem bankaların sendikasyonu gibi konularda bildiğimiz gibi Avrupa tarafı hep daha önemli oldu.
"ECB’nin kararının Ramazan Bayramı Arefe günü Türkiye’de piyasalar kapandıktan sonra açıklanacak olması ise bayram sonrası Türkiye’yi bir miktar rahatsız edebilecek, yabancı yatırımcı dış finansman ihtiyacımızı zorlayabilecek bir risk faktörü.
"Fed tarafında ise hafif şahinleşen bir konuşma bekliyorum. ABD’de işgücü piyasası çok iyi ve enflasyon ile de ilgili kötü birşey söylenemez.
"Fakat Fed Yönetim Kurulu üyelerinin faiz artışına dair öngörüleri piyasaların yakından izlemesi gereken bir very. Ben bu yıl üç faiz artırımından fazla bir artışa gidileceğini düşünmüyorum.
"Bugün faiz artırımı beklentisi olsa da piyasada, Pazartesi gününden bu yana zaten fiyatlanan bir faiz artırımı olacak. Zaten gelişmekte olan ülke piyasalarından bu beklentiyle bir çıkış haftabaşından bu yana yaşanıyor.
"ECB ve Doğu Avrupa ekonomilerinde olup bitenler Türkiye için daha önemli."