Annelere yönelik destek hazırlığı: Bir yıl doğum izni, maaşta iyileştirme, kreş ya da kira desteği

Okuma Süresi: 2 Dakika
Annelere yönelik destek hazırlığı: Bir yıl doğum izni, maaşta iyileştirme, kreş ya da kira desteği
Doviz.com
21.06.2024 14:52

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın azalan doğum oranlarına yaptığı vurgunun ardından annelere yönelik destek hazırlığı için düğmeye basıldığı bildirildi. İşte doğum oranlarını artırmak için atılması beklenen yeni adımlar..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de 2001’de 2,38 seviyesinde olan doğurganlık hızı, 2023’de 1,51’e gerileyerek, nüfus yenilenme eşik değeri olan 2,1’in altına indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise son iki Kabine toplantısında da bu konuya özellikle değinerek yaptığı açıklamalarda, Türkiye’deki azalan doğum oranlarını “varoluşsal bir tehdit, felaket” olarak nitelendirmişti.

Erdoğan, konuyla ilgili paylaşımında, “Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor. Bu konuda yeni uygulamaları devreye alacağız” demişti.

Konu, geçtiğimiz haftalarda yapılan MKYK toplantısında da gündeme gelmişti. Doğum izninin dört aydan bir yıla çıkartılması önerilen MKYK’da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de konuya sıcak bakarak, “Bu konuda asla klasik maliye olarak hareket etmeyeceğiz. Bize ne düşerse varız” ifadelerini kullanmıştı.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre ise bu süreçlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a çalışma yapılması talimatını verdi.

Yeni destekler yolda

Aile Bakanı Göktaş'ın da doğum izninin bir yıla çıkarılmasıyla ilgili atılabilecek adımlar üzerine geçtiğimiz haftalarda AK Parti’nin strateji ekibine bir sunum yaptığı öğrenildi. Ancak sunumun ardından AK Parti kurmayları bu sürecin sadece doğum izniyle sınırlı olarak kalmaması gerektiğini, dünya örneklerinin de incelenerek ikinci ve üçüncü çocuğa kademeli olarak devlet desteği verilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıda ikinci ve üçüncü çocuğa göre kademeli olarak iznin artırılmasının yanı sıra kreş veya kira desteği ya da kadının özlük hakkı ile beraber maaşında yapılabilecek bazı düzenlemeler de öne çıktı.

İlgili habere göre AK Parti kurmayları konuyla ilgili ayrıca şunları aktardı:

“Daha derli toplu bir çalışma yapılması lazım. Sadece doğum izni değil, kadınlarımız çocuk sahibi olmak istiyor. Kreş desteği, çalışan desteği, kira desteği. Kadın çalışıyor, çocuk sahibi olmak istiyor ama bakıcıların maaşı 30- 40 bin liradan aşağı değil. İkinci, üçüncü çocuğa destek verilmesi lazım. Biraz üzerinde çalışmamız lazım. Aile Bakanlığı’nın bir sürü bütçesi var. Sadece doğum iznini uzatmak değil, 0-3 yaş dediğimiz gelişim evresi de önemli.”

İLGİLİ HABER Işıkhan: Çalışan annelere yönelik destek projesi yoğun talep gördü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülen Avrupa Birliği (AB) destekli projeyle ilgili, “Proje oldukça talep gördü, ikinci gün itibarıyla toplam başvuru sayısı 12 bin 246 kişi oldu" dedi.
REKLAMI KAPAT X