Apple'ın Çin'deki satışlarında sert düşüş

Okuma Süresi: 2 Dakika
Apple'ın Çin'deki satışlarında sert düşüş
Doviz.com
08.01.2024 14:41

Apple'ın Çin'deki iPhone satışlarının 2024 yılının ilk haftasında yüzde 30 oranında düştüğü bildirildi. 

Huawei gibi yerli rakiplerin artan rekabet baskısıyla Apple'ın Çin'deki iPhone satışları 2024'ün ilk haftasında yüzde 30 düşüş kaydetti.

Jefferies analistleri yayımladıkları bir notta, Apple'ın Çin'deki iPhone satışlarının 2024 yılının ilk haftasında düştüğünü ve bunun ABD'li teknoloji devi için rekabet baskısını artırdığını söyledi.

ABD'li şirket üçüncü büyük pazarı olan Çin'de 2023'ün tamamında yüzde 3'lük bir düşüş yaşamıştı.

Araştırma notuna göre, Apple'ın satışlarındaki bu düşüş, Çin'in önde gelen çevrimiçi siteleri aracılığıyla birden fazla iPhone modelinde indirimler yapılmasına rağmen gerçekleşti. Örneğin, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, 2024'ün ilk haftasında e-ticaret platformu Pinduoduo'da yüzde 16'lık bir indirime gidildi.

Düşüşün devam etmesi bekleniyor

Jefferies analistleri, Apple'ın satışlarındaki düşüşünün büyük ölçüde Çinli rakiplerinin, özellikle de geçen yıl ağustos ayında yeni seri telefonlarını piyasaya süren Huawei'nin rekabet baskılarından kaynaklandığını söyledi.

Nota göre 2023 yılının son çeyreğinde Huawei'nin Çin akıllı telefon pazarındaki payı yaklaşık yüzde 6 oranında arttı.

Jefferies analistlerine göre Apple, 2024 yılı boyunca yerli rakiplerinin daha fazla rekabet baskısıyla karşı karşıya kalacak. Analistlerin tahminlerine göre Apple'ın sevkiyat hacmi 2024 yılında çift haneli rakamlarla düşmeye devam ederken, rakibi Huawei ise pazardan daha fazla pay almaya hazırlanıyor.

REKLAMI KAPAT X