Apple pandemiden bu yana en sert düşüşle karşı karşıya

Okuma Süresi: 2 Dakika
Apple pandemiden bu yana en sert düşüşle karşı karşıya
Doviz.com
15.04.2024 12:30

Apple, iPhone sevkiyatlarında yılın ilk çeyreğinde tahmin edilenden %10 daha kötü bir performans sergiledi. Bu durum ise pandemiden bu yana en sert düşüşle karşı karşıya kalındığına işaret etti.

Bloomberg analistlerinin 51,7 milyonluk sevkiyat tahminlerine karşı IDC'ye göre Apple, ilk üç ayda 50,1 milyon iPhone sevkiyatı gerçekleştirdi. Araştırmacılar ise yıllık bazda yaşanan bu düşüşün, Covid'in 2022'de tedarik zincirlerini tıkamasından bu yana Apple için en sert düşüş olduğunu söyledi.

Apple, son iPhone modelinin piyasaya sürülmesinden bu yana Çin'deki satışlarını sürdürmekte zorlanmış, Huawei Technologies Co. ve Xiaomi Corp. gibi rakiplerin yeniden canlanması ve Pekin'in işyerlerinde yabancı cihazlara getirdiği yasak sebebiyle satışlarda sorunlar yaşamaya başlamıştı.

İLGİLİ HABER Çin'den kamu çalışanlarına iPhone yasağı ABD'nin ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle Huawei cihazlarının satışını ve Çinli sosyal medya platformu TikTok'u yasaklamasının ardından benzer bir hamle de Çin'den geldi.

Piyasa düzelirken Apple'da düşüş yaşandı

Akıllı telefon pazarı küresel çapta son yılların en iyi büyümesini kaydederken iPhone sevkiyatlarında düşüş yaşanması ise dikkat çekti.

IDC Araştırma Direktörü Nabila Popal, "Akıllı telefon pazarı son iki yılın türbülansından hem daha güçlü hem de değişmiş olarak çıkıyor. Apple son birkaç yıldır son derece dirençli davranmış ve sevkiyatlarda ve pazar payında büyük bir büyüme kaydetmiş olsa da, 2023'te gördüğü büyüme hızını ve zirve payını sürdürmesi zor olacak. Pazar 2024 yılında daha da toparlanırken IDC, Android'in Apple'dan çok daha hızlı büyümesini bekliyor" dedi.

Apple'ın önde gelen tedarikçilerinden Hon Hai Precision Industry Co., Murata Manufacturing Co. ve LG Innotek Co. da Asya'daki işlemlerde düşüş yaşadı. Orta Doğu'daki çatışmaların tırmanacağı korkusu da piyasalarda dalgalanmalara neden oldu.

"Çin'deki rekabet düşüşün büyük parçası"

Pandemi sırasında iPhone, tüketicilerin Android destekli rakiplerinin çoğunun akıllı telefonlarını satın almaktan vazgeçmesi nedeniyle en büyük direnci gösterdi. Bu stok birikimi, Xiaomi gibi Çinli rakiplerin agresif fiyatlandırmasına yol açtı. Rakiplerinin stoklarının tükenmesi aylar sürdü ve sevkiyatları yeniden artmaya başladı. 2023'ün son aylarındaki yoğun sevkiyatların ardından bazı bölgelerin yıla fazla iPhone envanteriyle başladığını söyleyen Popal ise "Çin'de artan rekabet, Apple'ın ilk çeyrekteki düşüşünün büyük bir parçası oldu” dedi.

REKLAMI KAPAT X