Araç muayenelerine yönelik emsal karar: Kredi kartı işleminden alınan farkın iadesi istendi

Okuma Süresi: 3 Dakika
Araç muayenelerine yönelik emsal karar: Kredi kartı işleminden alınan farkın iadesi istendi
Doviz.com
10.07.2024 11:51

Araç muayene istasyonlarında yapılan ödemelerde kredi kartına uygulanan farkla ilgili emsal bir karar çıktı. Buna göre Konya Tüketici Hakem Heyeti, bir vatandaştan otomobilin vizesi yapılırken alınan 128,18 TL farkın iadesine karar verdi.

Konya’dan milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren bir karar çıktı.

Tüketici Hakem Heyeti, bir kişinin araç muayene istasyonunda otomobilinin vize işlemi ücretini kredi kartıyla gerçekleştirdiği için alınan 128,18 TL farkın kendisine geri ödenmesi amacıyla yaptığı başvuruyu değerlendirdi.

Heyet, ücret iadesinin kabulüne karar vererek, firmanın kredi kartına kestiği farkı ‘ayıplı hizmet’ olarak nitelendirdi.

Ne olmuştu?

Otomotiv yedek parçası satışı yapan Hüseyin Özdemir (34), 28 Aralık 2023'te otomobilini vize işlemleri için Seydişehir ilçesindeki araç muayene istasyonuna götürmüştü.

Özdemir, 1130,44 TL olan vize işlemi ücretini kredi kartıyla gerçekleştirdiği için 128,18 TL daha fark vererek, ödemeyi gerçekleştirdi.

Durumu avukatı Emre Akman ile paylaşan Özdemir, alınan 128,18 TL farkın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'na aykırı olduğunu öğrenince, iadesi için 7 Şubat'ta Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

Başvuruyu değerlendiren Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartına kesilen farkın iadesine karar verdi.

Heyet, gerekçesinde ise firmanın kredi kartına kestiği farkı 'ayıplı hizmet' olarak nitelendirdi.

“Amaç 128 TL değil”

Hukuk mücadelesini kazanan Hüseyin Özdemir, amacının 128,18 TL'yi geri almak olmadığını belirterek, “Bu konunun farkındalık olması için şikayette bulundum. Bunun sonucunda şikayetim sonuçlanmış oldu ve kazandık. Bunun da tüm Türkiye'de insanlara örnek teşkil etmesi ve milyonlarca kişiden alınan bu farkın kaldırılması için örnek oluşturdum. Buradaki amaç 128 TL değil. İnsanların hakkını aramasını istiyorum. Önder oldum" diye konuştu.

“Emsal niteliğinde bir karar”

Hüseyin Özdemir'in avukatı Emre Akman ise kararın emsal niteliğinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Müvekkilim aracının muayenesi için gittiğinde kredi kartı ödeme seçeneğini seçince, müvekkilin ödemesi gereken rakamın üzerine 128,18 fark bakiyesi çıkmıştır.

Müvekkilimizin talebi üzerine ise Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptık. Bizim başvurumuz yakın zamanda incelendi ve firma tarafından alınan 128,18 TL’nin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'nda geçen 'ayıplı hizmet' maddesi gereğince bize iadesine karar verildi.

Bakıldığında araç muayene istasyonuna on binlerce insan, aracını muayene ettirmeye geliyor. İnsanlar da kredi kartıyla ödeme yapmak istiyor. Bu kredi kartlarından alınan 128,18 TL her kişiden alınsa bu, günlük milyonlarca TL para eder. Bu ise tüketici kanununda ayıplı hizmet olarak nitelendirilen bir karardır. Bu, emsal niteliğinde bir karardır.

Müvekkilimiz 128,18 TL'yi aldığında ne zengin olacak, ne de fakir olacak. Bizim buradaki tek amacımız kamuoyunu bilgilendirmek.

Araç muayene istasyonunda kesilen tutarı geri almak isteyen kişiler, bizim kararımızı emsal olarak göstererek geri alabilirler. Firmanın yaptığı kredi kartına alınan komisyonun kesinlikle kanuna aykırı olduğunu ve vatandaşlarımızın bu konuda bilgilenmesini istiyoruz."

İLGİLİ HABER Geçen yıl 12,5 milyon araç muayeneye girdi Türkiye genelinde geçen yıl 313 araç muayene istasyonunda 12 milyon 458 bin 643 aracın muayenesi gerçekleştirildi.

TÜVTÜRK komisyon iddialarını yalanlamıştı

TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada ise TÜVTÜRK'ün kredi kartı ile yapılan ödemelerde komisyon aldığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “TÜVTÜRK olarak tarafımızca araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde alternatif ödeme aracı olarak sunulan banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır.” denilmişti.

Ancak duyurunun ardından çok sayıda sosyal medya kullanıcısı da işlemlerinden komisyon alındığını söyleyerek TÜVTÜRK’ün açıklamasına tepki göstermişti.

İLGİLİ HABER "Kredi kartına komisyon alınıyor" iddialarına ilişkin TÜVTÜRK'ten açıklama TÜVTÜRK, araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde banka kartı ve kredi kartıyla yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmadığını belirterek, komisyon alındığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
REKLAMI KAPAT X