Asgari ücret artmalı mı?: Enflasyon ve asgari ücret ilişkisi

Okuma Süresi: 2 Dakika
Asgari ücret artmalı mı?: Enflasyon ve asgari ücret ilişkisi
Doviz.com
11.06.2024 11:23

Yetkililerin asgari ücrete ara zam çalışması olmadığını bildirmesine rağmen enflasyon rakamları sonrasında asgari ücrette zam bekleyişi sürüyor. Bu bekleyişin ortasında Ekonomist Prof. Dr. Selva Demiralp ise asgari ücret ile enflasyon arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak, “Asgari ücrete zam yapılmalı mı?” sorusuna yanıt verdi.

Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, asgari ücrete ara zamla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BloombergHT’ye konuk olan Prof. Dr. Selva Demiralp, gündemin sıcak konularından asgari ücret artışını enflasyon beklentileri ışığında değerlendirdi.

Mevcut enflasyon görünümünün ücret artışlarını ötelemeye imkân tanımayacak kadar yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Selva Demiralp, özetle şunları aktardı:

“Düşük gelir grupları gelirlerinin çoğunu kiraya, gıdaya, ulaştırmaya harcadığı için onların sepetindeki ağırlıklandırma çok daha yüksek.

İLGİLİ HABER Aile bütçesinde aslan payı barınmanın oldu Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2023 yılı sonuçlarına göre Türkiye genelinde ailelerin tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 23,9 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı yüzde 21,9 ile ulaştırma harcamaları, üçüncü sırayı ise yüzde 20,6 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları aldı.

Her ne kadar mevcut manşet enflasyon oranı 75,5 olsa da, ki 75,5 de çok yüksek bir rakam, vatandaşın hissetmiş olduğu enflasyonun üç haneli olduğunu görüyoruz. Bu kadar yüksek bir enflasyon ortamında asgari ücrete bir düzenleme yapılmamasını doğru bulmuyorum.

Asgari ücret artışı enflasyonu artırır mı?

Literatüre baktığınız zaman enflasyondan ücretlere, ücretlerden enflasyona bir geçişkenlik var. Ama esas nedenselliği araştırdığınızda enflasyon arttığı zaman ister istemez bunun tüm ekonomiye sirayet ettiğini görüyoruz. Ve tüm dünyada da enflasyona paralel şekilde ücret artışları geliyor ki reel ücretler düşmesin.

Ücret artışlarından enflasyona bir geçişkenlik var mı? Evet, var. Ama bu bire bir değil. Çünkü bir kere maliyetlerin tamamı ücretlerden gelmiyor. Özellikle sermaye yoğun olan sektörlerde ya da imalat sanayiinde, yani emek yoğun olmayan sektörlerde ücretlerin artışının bire bir enflasyonu etkilemesini beklemiyoruz. Eğer rekabetçiliğiniz yüksekse, verimliliğiniz yüksekse bu ücret artışlarını absorbe edebiliyorsunuz ve enflasyona yansıtmıyorsunuz.

Ücretlere enflasyon paralelinde zam yapılmalı

Mevcut enflasyonun yüzde 38’lere düşeceğine inanmadığım için bizim tahminlerimiz yüzde 50’lere daha yakın. Bu ortamda ben asgari ücrete, buradan zincirlerleme olarak diğer ücretlere, gerçekleşecek enflasyon paralelinde, reel ücretleri koruyacak bir zemin hazırlanması gerektiğini düşünüyorum. Neticede enflasyon problemi çok ciddi politik hataların sonucuydu. Ama bu hataların bedelini vatandaş reel alım gücü düşürülerek ödememeli. Bu bedel tüm topluma yayılmalı.”

İLGİLİ HABER Mahfi Eğilmez yanıtladı: Asgari ücret artırılmalı mı? Kızılcahamam kampında asgari ücret ve emekli maaşlarına zam yapılmayacağı kararının alınmasının ardından Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez’den dikkat çeken bir asgari ücret yazısı geldi. Eğilmez, "Enflasyonun böylesine arttığı bir yerde ücret artışı yapmamak insanlığa aykırı" dedi.
REKLAMI KAPAT X