Asgari ücret desteğinin detayları belli oldu

Okuma Süresi: 3 Dakika
Asgari ücret desteğinin detayları belli oldu
Doviz.com
19.09.2023 14:18

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işçi başına 500 liraya çıkartılan asgari ücret desteği ile ilgili genelge yayımlamasının ardından asgari ücret desteğinden kimlerin yararlanacağı ve destekten yararlanamamış işletmelerin nereye başvuracağı da belli oldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yayımladığı genelgeye göre, bu yılın ikinci yarısında işçi başına günlük 16,66 TL asgari ücret desteği uygulanacak. Aylık destek tutarı böylelikle 500 lira olacak. SGK ise gerekli koşulları sağlayan işçiler için asgari ücret desteğini doğrudan başlatacak. Destekten yararlanmaması gereken işverenler ise başvurarak desteğin sona erdirilmesini isteyecek.

Asgari ücret desteğinden, gündelikçi, çocuk bakıcısı, hasta bakıcı, bahçıvan gibi ev hizmetlerinde çalıştırılan işçiler de yararlanabilecek. Destek tutarı ayrıca ödenecek primden mahsup edilecek. Böylece ev hizmetlerinde çalıştırdıkları bakıcı, gündelikçi gibi işçiler ile kapıcılar için her ay 500 TL daha az prim ödenecek.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın aktardığına göre ise işletmelere asgari ücret desteği verilirken, 2022 yılının aynı ayına ilişkin SGK’ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 324 TL (aylık 9 bin 705 TL) ve altında bildirilen işçilerin çalışma gün sayıları dikkate alınacak. İlk defa bu yıl işçi çalıştırılan işletmelerde ise tüm işçiler için destek uygulanacak. Daha önce kurulmuş olmakla birlikte 2022 yılında hiç işçi çalıştırmamış işletmeler de bu yıl çalıştıracakları tüm işçileri için destekten yararlanabilecek. Bu kuralların tamamı, ev hizmetlerinde çalıştırılan işçiler ile konut kapıcıları için de geçerli olacak.

Destekten yararlanamamış işletmeler nereye başvuracak?

Sendikalı işyerlerine yönelik desteklerde 324 TL günlük kazanç yerine 647 TL (aylık 19 bin 410 TL) esas alınacak. Sendikalı işyerlerine sağlanan haktan, 1 Ocak – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında toplu iş sözleşmesi bulunan iş yerleri yararlanacak. Toplu iş sözleşmesi olduğu halde destekten yararlanamamış işletmeler, kapsama alınmak için Çalışma Genel Müdürlüğüne başvuracaklar.

Eksik gösterilen primler için destek verilmeyecek

Sosyal Güvenlik Kurumu veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetim elemanlarınca sigortasız kaçak işçi çalıştırdığı veya kazançları eksik bildirdiği tespit edilen işletmeler, diğer işçileri için asgari ücret desteğinden yararlanabilecekler. Denetim sonucu eksik yatırıldığı tespit edilen prim günleri diğer çalışanların prim günlerinden düşülecek. Başka bir ifadeyle, eksik gösterilen prim günleri için asgari ücret desteği sağlanmayacak.

Çalıştırdığı işçilerin prime esas kazançlarını 2023 yılı Temmuz - Aralık döneminde SGK’ye bildirmediği veya eksik bildirdiği tespit edilen işyerlerinden, sağlanmış olan asgari ücret desteği faiziyle geri alınacak. Ancak, eksik bildirilen prime esas kazanç tutarı asgari ücretin onda birinden az olursa, bu eksikliğin 15 gün içinde giderilmesi halinde asgari ücret desteği devam edecek.

Bu yılın temmuz aralık dönemine ait aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresi içinde vermeyen, sigorta primlerini yasal süresinde ödemeyen, sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen veya 2023 yılında SGK’ye prim ve para cezası borcu bulunanlar destekten yararlanamayacak. Prim ve para cezası borcunu tecil ve taksitle ödemekte olanlar ise yararlanabilecek.

2022’deki en az işçi çalıştırılan ay dikkate alınacak

Asgari ücret desteğinin verilebilmesi için işyerinde bu yıl bildirilecek işçi sayısının, 2022 yılı Ocak – Aralık döneminde aylık bazda çalıştırılan en az işçi sayısının altında olmaması gerekiyor. Bu konudaki değerlendirmeler her ay için ayrı yapılacak. Örneğin, 2022 yılında ayda en az 5 işçi çalıştırmış olan bir iş yeri bu yıl 5 işçinin altına düştüğü aylarda destekten yararlanamayacak, 5 işçi ve üzerinde işçi çalıştırdığı aylarda yararlanabilecek.

REKLAMI KAPAT X