Avrupa Merkez Bankası'ndan gayrimenkul risklerine ilişkin uyarı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Avrupa Merkez Bankası'ndan gayrimenkul risklerine ilişkin uyarı
Doviz.com
09.02.2024 16:52

Avrupa Merkez Bankası bankaları sermaye konusunda olumsuz etkiler yaşamamak için gayrimenkul konusundaki riskleri dikkate almaları gerektiği konusunda uyardı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın mortgage kredisi veren kurumlarla ilgili uyarıların ardından bir uyarı da Avrupa Merkez Bankası'ndan geldi.

Buna göre Avrupa Merkez Bankası yöneticileri bankalara, ticari gayrimenkullerden kaynaklanan risklerle yeterince başa çıkamamaları halinde daha yüksek sermaye gereksinimleriyle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundu.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar ise bankaların mali güçlerine ilişkin yıllık kriterlerin belirlenmesinden önce bankalarla yapılan bir diyalogda ticari gayrimenkul risklerinin yönetimine daha fazla vurgu yapıldığını söyledi.

Ticari emlak piyasaları ise geçen yıl faiz oranlarında yaşanan yükselişin evden çalışma ve değişen perakende davranışlarının yarattığı zorluklarla birleşmesiyle keskin bir düşüş yaşamıştı.

ECB birkaç yıldır bankaların kredi verme uygulamalarını inceliyor ve aralık ayında kredi verenlerin teminatlara aşırı değer biçtiğine dair kanıtlar göstermesi de dahil olmak üzere, bankaları çok fazla risk almakla suçlamıştı.

REKLAMI KAPAT X