AYM kararı Resmi Gazete'de: Pandemi yasaklarına ilişkin ödenen cezalar, iade edilecek mi?

Okuma Süresi: 1 Dakika
AYM kararı Resmi Gazete'de: Pandemi yasaklarına ilişkin ödenen cezalar, iade edilecek mi?
Doviz.com
24.05.2023 09:14

Resmi Gazete'de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararına göre, pandemide ödenen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin idari para cezaları geri alınabilecek.

Pandemi döneminde kesilen cezaların iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itiraz karar bağlandı. Buna göre, Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itirazın karar metni Resmi Gazete'de yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi’nin ilgili kararına göre, pandemide ödenen maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara ilişkin idari para cezaları geri alınabilecek.

Kararda, konuyla ilgili, "Anayasa Mahkemesi 3/11/2022 tarihli ve 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un geçici 4. maddesinin ikinci cümlesinde yer alan '...tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez.' ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline oy çokluğuyla karar verildi" ifadelerine yer verildi.

Cezalar daha önce iptal edilmişti

Geçtiğimiz yılın sonlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tahsilat genel tebliğleri de, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Tahsilat tebliğine göre, maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları silinmişti.

Ancak, 9 Kasım 2022'den önce yapılmış ceza ödemelerinin iade edilmemesine karar verilmişti.

Etiketler: pandemi para cezası AYM
REKLAMI KAPAT X