BAE’den Türkiye açıklaması: Zengin ve umut verici bir gelecek bizi bekliyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
BAE’den Türkiye açıklaması: Zengin ve umut verici bir gelecek bizi bekliyor
Doviz.com
11.06.2023 17:46

BAE Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tavk el-Berri, Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasıyla birlikte zengin ve umut verici bir geleceğin iki ülkeyi beklediğini belirtti.

Al Nahyan’ın dün gerçekleşen Türkiye ziyaretinin mevcut ortaklığın gidişatına güçlü bir ivme kazandırdığını kaydeden Berri, “BAE-Türkiye ilişkileri, kapsamlı stratejik ortaklığın yeni bir aşamasına tanık oluyor.” dedi.

Berri, BAE-Türkiye ekonomik ilişkilerinin bölgenin ve dünyanın tanık olduğu çeşitli değişimlere rağmen son yıllarda büyüme ve gelişimini sürdürmeyi başardığını da belirtti.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre söz konusu başarının iki ülkenin gelecek vadeden ekonomik potansiyeli, coğrafi konumu ve Avrupa, Asya, Afrika pazarları ile olan bağlantısıyla ilişkisine vurgu yapan Berri, “İki ülke arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasıyla birlikte, ticaret, ekonomi ve yatırım fırsatları bakımından zengin, umut verici bir gelecek bizi bekliyor.” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında imzalanan Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın, BAE ekonomisinde yaklaşık 25 bin, Türk ekonomisinde ise 100 bin istihdam oluşturması bekleniyor.

İLGİLİ HABER Türkiye ve BAE ekonomik ilişkilerinde yeni dönemin temelleri atıldı Türkiye ve BAE arasında imzalanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde yeni bir dönemin temeli atıldı.

BAE Devlet Başkanı Al Nahyan’ın Türkiye ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün BAE Devlet Başkanı Al Nahyan’ı Atatürk Havalimanı’nda karşılamış, iki lider karşılama töreni sırasında Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili Togg’u incelemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Al Nahyan, daha sonra Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basına kapalı görüşmüştü.

Al Nahyan, görüşmenin ardından sosyal medya hesabından yaptığı Türkçe paylaşımda, Erdoğan ile görüşmesinde iki ülkenin stratejik ilişkilerini güçlendirmeyi ve ekonomik ortaklıklarını ilerletmeyi ele aldıklarını ifade etmişti.

Etiketler: BAE Türkiye KEOA
REKLAMI KAPAT X