Bakan Bayraktar, İsrail'e gidecek: İsrail gazının Türkiye'ye getirilmesi hedefleniyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bakan Bayraktar, İsrail'e gidecek: İsrail gazının Türkiye'ye getirilmesi hedefleniyor
Doviz.com
06.10.2023 13:22

Bakan Bayraktar, önümüzdeki günlerde İsrail’e seyahat gerçekleştirmeyi planladığını belirterek, Türkiye’nin sadece transit bir ülke olmadığını İsrail gazında esas amaçlarının gazın Türkiye'ye gelmesi olduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İsrail gazının Türkiye'ye getirilmesi için görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'i ziyaret etmeyi planladığını söyledi.

Bakan Bayraktar, NTV’ye verdiği demeçte, "Bu konuyu hem mevkidaşımız İsrail Enerji Bakanı ile hem de bu alanda faaliyet gösteren şirketlerle yüz yüze görüşmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye sadece bir transit ülke değil"

Bakan Bayraktar, Ankara'nın İsrail gazını Türkiye'ye getirmeyi öncelik olarak gördüğünü de sözlerine ekledi. "Gazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması sadece kapsamın bir parçası. Esas olan İsrail gazının Türkiye'ye gelmesidir" diyen Bayraktar, Türkiye'nin kendisini sadece bir transit ülke olarak konumlandırmadığını da sözlerine ekledi.

Ayrıca, İsrail Enerji Bakanı Israel Katz ile Eylül ayı başında yaptıkları telefon görüşmesine atıfta bulunarak enerji iş birliği konusunda daha önce yaptıkları görüşmelere dikkat çekti. Bu görüşmeler 19 Eylül'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu zirvesi çerçevesinde Türk ve İsrail heyetleri arasında yapılan toplantıda da devam etmişti.

İsrail Enerji Bakanlığı'ndan üst düzey bir kaynak Al-Monitor'a ziyaretin gerçekleşeceğini doğruladı ancak tarihin henüz kesinleşmediğini söyledi.

Geçen ay AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu zirvesi sırasında ilk kez resmi olarak bir araya gelmişti. İsrail başbakanının da yakın zamanda Ankara'yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Öncelik Avrupa'ya İsrail gazını ulaştırmak

Türkiye uzun zamandır İsrail doğal gazını Akdeniz'de bir kısmı açık denizden geçecek bir boru hattıyla Avrupa'ya taşımayı hedefliyor. Haziran ayında göreve atanmasının ardından konuşan Bakan Bayraktar, Türkiye'nin İsrail doğal gazını Avrupa'ya taşıma niyetini Ankara'nın önceliklerinden biri olarak göstermiş ve yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik boru hattının bu işi göreceğini söylemişti.

Kıbrıs, özellikle de önerilen boru hattı için bir geçiş noktası olarak oynadığı önemli rol nedeniyle bu tür planların hayata geçirilmesinin önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor.

REKLAMI KAPAT X