Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Bu hafta Meclis'e gelir

Okuma Süresi: 1 Dakika
Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Bu hafta Meclis'e gelir
Doviz.com
24.01.2023 12:11

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulunurken, düzenlemenin bu hafta Meclis'e gelmesini beklediğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin EYT düzenlemesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Düzenlemenin bu hafta Meclis'e gelip gelmeyeceğiyle ilgili soruya Bilgin, "EYT bu hafta Meclis'e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz üzerinde konuşulanları kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacak." dedi.

"İçerikte bir şey değişir mi?" sorusuna ise Bilgin, "Değişmez." yanıtını verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "EYT'nin maliyeti nedir?" sorusu üzerine ise bu yıl için 120-150 milyar lira arasında bir tahminin bulunduğunu söyledi. EYT'nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların doğru olmadığını da ifade eden Bilgin, "Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek rakamı diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz." dedi.

Prim borçlarına yapılandırma olacak mı?

Prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir soruya ise Bakan Bilgin, "EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. '5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım' diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok." dedi.

Etiketler: EYT borçlanma
REKLAMI KAPAT X