Bakan Ersoy: Hanutçulukla mücadelede gereken adımları atacağız

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bakan Ersoy: Hanutçulukla mücadelede gereken adımları atacağız
Doviz.com
18.04.2024 15:35

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, rehberlik camiasında hanutçuluk** diye anılan durumun turizmin en büyük tehlikelerinden biri olduğunu belirterek, “Bunun için yasada bazı düzenlemeler yaptık. Gerekirse başka düzenlemeler de yapacağız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Venedik’e gerçekleştirdiği ziyaret öncesi İstanbul Havalimanı’nda kanunla ilgili bilgi verdi.

Yasanın birkaç önemli değişiklik içerdiğini belirten Ersoy, "En önemli değişiklik aslında rehberlikle ilgili bazı kararların Bakanlık yetkisine tekrar geri verilmesi. Onun dışında özellikle yabancı dil sınavlarıyla ilgili bir düzenleme getirildi. Artık ÖSYM'deki kriterler, ÖSYM sınavları baz alınarak yapılıyor." diye konuştu.

"Türk vatandaşlarına hizmet verecek rehberlerin yabancı dil bilmesi gerekmiyor"

Bakan Ersoy, getirilen bir diğer önemli değişikliğin de Türkçe rehberlikle ilgili olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi:

"Rehberlik eğitimini tamamlamış kişiler, sınavları başarıyla geçtikten sonra lisan sınavına giriyor. Hangi dillerden başarılı olurlarsa sonuçları kokartlarına işleniyor ve o ülkenin vatandaşları, o dili konuşan ülkenin vatandaşlarına kokartlarında belirtilen lisanlarda rehberlik yapabiliyor.

Burada Türk vatandaşları için bir ayrıcalık getirdik. Türk vatandaşlarına hizmet verecek rehberlerin yabancı dil bilmesi artık gerekmiyor. Sadece Türkçe bilmeleri, kendi anadillerini konuşmaları, rehberlikle ilgili eğitimleri tamamlamaları yeterli."

"Gerekirse başka düzenlemeler de yapacağız"

Ersoy, hanutçulukla ilgili rehberlik ruhsatının iptaline varan ve para cezaları içeren yeni yaptırımlar getirdiklerini de kaydederek, "En hassas konulardan biri bu. Rehberlik camiasında hanutçuluk diye anılan durum maalesef çok yaygın ve turizmin en büyük tehlikelerinden biri. Gelişmiş turizm ülkelerinin hiçbirinde böyle bir şey yok. Bunun için yasada bazı düzenlemeler yaptık. Gerekirse başka düzenlemeler de yapacağız. Zira bu durum esnafa çok zarar veriyor ve gelirin adaletli bir şekilde dağılımını engelliyor. Biz de bu durumla etkili bir şekilde mücadele etmek için gereken tedbirleri alacağız." ifadelerini kullandı.

**Hanutçuluk: Turist kafilelerini alışveriş etmeleri için belirli dükkânlara götürme işinden yüzde alma işine verilen isimdir.

Türkiye'nin turist sayısında dördüncü sıraya kadar yükseldiğinin altını çizen Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hedefimiz dünyada ilk üçe girmek. Bunun için hızlı bir şekilde çeşitli regülasyonlar yapıyoruz. Sadece rehberlikle ilgili düzenlemeler değil, turizm konutlarının düzenlemesinden konaklama tesislerinin belgelendirmesine kadar son dönemde birçok yenilikler getirdik. Bunların adaptasyonu bir süre alıyor. Bunu da Türkiye olarak tamamlayarak 60-100 milyon bandında turist alan ülkeler seviyesine, ülkemizi getirmeyi hedefliyoruz."

İLGİLİ HABER Hollanda'dan turizmi kısıtlamak için yeni karar Yerel yönetimin aldığı karar sonrasında turizmi kısıtlama amacıyla Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yeni otel yapımına izin verilmeyeceği bildirildi.
REKLAMI KAPAT X