Bakan Ersoy, turizmde ziyaretçi ve gelir hedefini açıkladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bakan Ersoy, turizmde ziyaretçi ve gelir hedefini açıkladı
Doviz.com
08.02.2024 14:59

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, turizmde 2023'ün rekor yılı olduğunu belirterek 2024'te 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir hedeflediklerini aktardı.

Kültür ve Turizm Bakanılığı tarafından yapılan açıklamaya göre Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, turizm sektöründeki gelişmeler, Türkiye'nin rekabet gücü, 2024 yılına ilişkin beklentiler ve turizm gelirlerinin artırılması için gerçekleştirilen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Turizmde 2023'ün rekor yılı olduğunu belirten Ersoy, yeni dönemde turizmde yeni pazarlara konsantrasyonlarını arttıracaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Turizmde ülkemiz bu yıl rekorlara imza attı. Ziyaretçi sayısı 56,7 milyon kişi olurken 56 milyar dolar gelir elde edildi. Bu sene için yeni ve daha büyük hedefler belirledik. 2024 hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar. Bunun için yeni hedef pazarlar üzerinde çalışıyoruz. Bu yarışta tek rakip olarak kendimizi tanımlıyoruz. Her geçen sene kendi rekorumuzu geride bırakmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz."

"Arkeolojide altın çağ başladı"

Arkeolojinin turizmde sürdürülebilirliğin önemli bir parçası olduğuna işaret eden Ersoy, arkeolojide altın çağı başlattıklarını vurguladı.

Mehmet Ersoy, 2021'de 670 olan yıllık arkeolojik çalışma sayısını dünyada rekor bir düzeye ulaştırarak 800'e çıkaracaklarını, son 60 yılda arkeoloji adına Türkiye'de ne yapıldıysa 4 yılda o kadar iş yapacaklarını dile getirdi.

Türkiye'de yeni bir uygulama olarak gece müzeciliğini başlattıklarını sözlerine ekleyen Ersoy, sürdürülebilir turizm politikaları açısından çok önemli bir husus olan şehir paydaşlarının turizmden pay alabilmelerini sağlayan bu uygulamayı Türkiye genelinde yaygınlaştırdıklarını aktardı.

REKLAMI KAPAT X