Bakan Şimşek'ten ev sahiplerine kira beyannamesi uyarısı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Bakan Şimşek'ten ev sahiplerine kira beyannamesi uyarısı
Doviz.com
02.04.2024 12:31

2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip olan ev sahiplerini uyaran Bakan Şimşek, "Herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından kira geliri beyanına yönelik açıklamada bulundu ve "2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz" dedi.

Bakan Şimşek, konuyla ilgili paylaşımında şunları söyledi:

"Gelir İdaresi Başkanlığımız, idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.

2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz.

Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz."

İLGİLİ HABER Kira beyannamesi verme süreci başladı: 10 soruda merak edilenler Kira geliri elde eden mülk sahiplerinin beyanname verme süreci bugün başladı. İşte kira beyannamesine ilişkin merak edilen 10 soru ve yanıtları..
REKLAMI KAPAT X