Bakanlık açıkladı: Irak, Türkiye'ye tazminat ödeyecek

Okuma Süresi: 2 Dakika
Bakanlık açıkladı: Irak, Türkiye'ye tazminat ödeyecek
Doviz.com
28.03.2023 17:41

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen davanın sonucuna göre Irak’ın Türkiye’ye tazminat ödeyeceğini açıkladı.

Daha önce Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Irak’a yaklaşık 1,5 milyar dolar tazminat ödeyeceğini ve Kerkük-Ceyhan boru hattından petrol sevkiyatının durdurulduğunu yazmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise Irak’ta merkezi hükümetin Paris’teki Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Mahkemesi’nde Türkiye aleyhine 2014’te açtığı ve geçen hafta sonuçlanan davayla ilgili paylaşımda bulundu.

Buna göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Irak’a ödenecek tazminatla ilgili net bilgi vermezken, davanın sonuçları arasında Irak’ın Türkiye’ye tazminat ödemesine ilişkin karar olduğunu belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak'ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Bu dava aslında, Irak Merkezi Hükümeti ile yine Irak'ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansımasıdır. Ülkemiz, Irak’ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı göstermiş, hem Irak'ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf etmiştir.

Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemini çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır. Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür.

Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak'ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak'ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye'ye tazminat ödemesine hükmetmiştir.

Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ederiz.”

Kaynak: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

REKLAMI KAPAT X