Barolar Birliği’nden avukatlık asgari ücret tarifesine ilişkin açıklama

Okuma Süresi: 2 Dakika
Barolar Birliği’nden avukatlık asgari ücret tarifesine ilişkin açıklama
Doviz.com
21.09.2023 11:47

Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 2023-2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde yapılan değişikliğin önemli bir kazanım olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Adalet Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda varılan mutabakatla, aynı davada sanığın müdafiliği görevini yürüten özel vekaletnameli avukat ile zorunlu müdafi sıfatı ile hizmet veren avukat arasındaki ayrım kaldırılmıştır." ifadesine yer verildi.

Aynı emek ve mesaiyi veren iki meslektaşın hak ettiği ücretin de birbirine eşitlenmesi sağlandığı aktarılan açıklamada, "Bu düzenleme yurttaşların adalete erişim ve savunma haklarını etkin bir şekilde kullanmaları bakımından da önemli bir kazanım olmuştur." değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, ayrıca tarifenin nispi ücretleri düzenleyen üçüncü kısmında miktarlarda ilk iki basamakta yüzde 100 olmak üzere çeşitli oranlarda artış sağlandığı, böylelikle açılan davaların büyük bir kısmını oluşturan ilk dört basamakta yer alan kalemlerde de önemli miktarda artış gerçekleştirildiği belirtildi.

Tarifenin "Amaç ve Kapsam" başlıklı maddesine, "Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin altında vekalet ücreti kararlaştırılamaz" hükmünün eklendiği de ifade edildi.

Uygulamada birliği sağlamak üzere tarifenin "Avukatlık Ücretinin Kapsadığı İşler" başlıklı maddesine, "Hangi sebeple olursa olsun, temyiz veya istinaf başvurusu üzerine verilen bozma veya kaldırma kararı sonrasında hükmolunan yargı kararlarında, hükmün verildiği tarihte yürürlükte olan Tarife esas alınır" hükmünün eklendiği de aktarıldı.

İLGİLİ HABER Avukatlık asgari ücret tarifesi yürürlüğe girdi: Bir saatlik danışma bedeli belli oldu Yeni avukatlık asgari ücret tarifesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki, bir saatlik danışma bedeli ne kadar oldu? İşte detaylar...
REKLAMI KAPAT X