Benzin ve motorinde zam bekleniyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Benzin ve motorinde zam bekleniyor
Doviz.com
19.06.2024 11:56

Petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişikliklerin ardından benzin ve motorin fiyatlarına zam gelmesi bekleniyor.

Kurban Bayramı öncesi motorin fiyatlarında 1,35 lira artışa gidilmiş, artış sonrası motorin fiyatları yeniden benzin fiyatlarının üzerine çıkmıştı.

Motorine gelen son zammın ardından İstanbul’da benzin 40,30 TL’den, motorin 40,68 TL'den; Ankara'da benzin 41,24 TL’den, motorin 41,63 TL'den; İzmir'de ise benzin 41,54 TL’den, motorin 42,02 TL'den satılıyordu.

Akaryakıtta zam beklentisi

Motorin zammının ardından ise petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişikliklerle birlikte benzin ve motorin fiyatlarında yeni bir zam beklentisi oluştu.

NTV'nin aktardığına göre benzin ve motorin fiyatlarına 21 Haziran Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 30 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Beklenen zam öncesinde il/ilçe ve dağıtım şirketi bazlı güncel fiyatları, “Akaryakıt” sayfamızı ziyaret ederek görebilirsiniz.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

İLGİLİ HABER Mayıs ayında emtia piyasasında öne çıkan varlıklar Emtia piyasasında, ABD Merkez Bankasının (Fed) eylülde faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklentilerden kaynaklanan olumlu fiyatlamalar ve arz endişeleriyle geçen ay yükseliş eğilimi hakim olurken, altın, gümüş ve bakırdaki zirveler öne çıktı.
REKLAMI KAPAT X