BES'te teminat dönemi: Uygun faiz ve şartlarda kredi çekmenin önü açıldı

Okuma Süresi: 2 Dakika
BES'te teminat dönemi: Uygun faiz ve şartlarda kredi çekmenin önü açıldı
Doviz.com
08.01.2024 13:37

BES katılımcıları sözleşmelerini teminat olarak göstererek artık bankalardan uygun faiz ve şartlarda kredi kullanabilecek.

2024 yılına girilmesiyle birlikte yeni bir düzenleme de hayatımıza girdi. Buna göre bankalardan kredi çekmek isteyen bireysel emeklilik katılımcıları artık Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sözleşmelerini teminat göstererek kredi çekebilecek.

2023’ün Mart ayında yapılan düzenleme ile BES sözleşmelerinin bankalarda teminat olarak gösterilmesine imkan tanınmıştı. Yeni uygulama ise 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdi.

İLGİLİ HABER BES'ten ayrılmayana avantajlı kredi imkanı getirildi Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki katılımcıların finansman ihtiyaçları sebebi ile sözleşmelerini sonlandırmak yerine kredi çekebilmesi için yeni bir uygulamaya geçildi. Buna göre BES katılımcıları, BES alacaklarını teminat gösterip ucuz kredi çekebilecek.

Böylelikle BES katılımcılarının sözleşmelerini bankalara teminat olarak göstererek bankalardan uygun faiz ve şartlarda kredi kullanmasının önü açıldı.

Süreç nasıl işleyecek?

Yeni uygulama ile BES katılımcısı, devlet katkısı hariç birikiminin bir kısmını ya da tamamını alacağın devri sözleşmesi ile bankaya devredebilecek.

Alacağını devretmek isteyen katılımcı, bankaya başvuracak. Banka, talep edilen kredi için alacağın devrine konu olabilecek yeterli tutar olup olmadığı bilgisi veya katılımcının devredilebilir toplam tutar bilgisini Emeklilik Gözetim Merkezi’ne (EGM) soracak.

EGM, kredinin tahsisi için gerekli veri ve bilgileri bankaya iletecek. Katılımcı, krediyi kullandığında, bankaya devredilecek tutar emeklilik şirketi tarafından alacağın devri fonunda yatırıma yönlendirilecek.

İki taksit üst üste ödenmezse, 30 gün süre tanınacak

Hürriyet’in haberine göre katılımcı, bankaya olan kredi borcunun iki taksitini üst üste ödemezse, banka, katılımcıya 30 gün süre verecek.

Banka, bu süre içinde ödeme yapılmazsa, alacağın devri fonundan kalan borç tutarını alacak.

Katılımcının vefat etmesi durumunda ise banka kalan kredi borç tutarını emeklilik şirketinden talep edecek ve kalan borç tutarı alacağın devri fonundan bankaya ödenecek.

İptal ve devir işlemleri

Tek bir bankadan kullanılacak kredi için BES sözleşmesi teminat gösterilebilecek. Birden çok BES sözleşmesi de bankaya teminat olarak gösterilebilecek, yani alacağı devrine konu olabilecek.

İşveren grup emeklilik sözleşmeleri ise bankaya devredilemeyecek.

Öte yandan bankadan kredi kullanmak için BES sözleşmesi teminat gösterildiğinde, sözleşme iptal edilemeyecek ya da birikim başka bir BES şirketine aktarılamayacak.

İLGİLİ MAKALE Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir? Avantajları nelerdir? “Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?”, “Bireysel Emeklilik Sistemi’nin amacı nedir?”, “Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl işler?”, “Fon türleri nelerdir?”, “BES’e nasıl katılabilirim?”, “BES katılımcılarının hakları nelerdir?”, “BES’in avantajları nelerdir?”, “BES’in dezavantajları nelerdir?”, “BES nasıl iptal edilir?”
REKLAMI KAPAT X