Beypazarı'ndan İsviçre yasağına ilişkin ilk resmi açıklama

Okuma Süresi: 3 Dakika
Beypazarı'ndan İsviçre yasağına ilişkin ilk resmi açıklama
Doviz.com
16.04.2024 17:43

Doğal maden suyu alanında faaliyet gösteren Beypazarı İçecek Pazarlama A.Ş, ürünlerindeki bor miktarının yüksek düzeyde ve sağlığa zararlı olduğu iddialarıyla ilgili, "Şirketimiz, ürünlerinin kalitesini sürekli olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek düzenli olarak analizleri yapılmaktadır." ifadesini kullandı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, bazı sosyal medya mecralarında, İsviçre kaynaklı bir habere dayandırılarak, "Beypazarı Doğal Maden Suyu" markası hakkında "haksız" ve "gerçek dışı", dezenformasyon amaçlı yayınlar yapıldığı, ürünün içeriğindeki bor miktarının yüksek ve sağlığa zararlı olduğu yönünde "asılsız itham" ve "içerikler"in paylaşıldığı bildirildi.

Türkiye'nin yüzde 100 yerli ve milli değeri olan "Beypazarı" markasının uluslararası arenada hızla büyüdüğüne işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"30'u aşkın ülkeye ihracat yaparak Türkiye, Avrupa ve dünya kalite ödülleri almış, ISO 22000; ISO 9001; ISO 14001; ISO 45001; FSSC 22000 ve ESMA kalite sertifikalarına, sektörde saygın bir yere sahip olan bir markayız. Şirketimiz, ürünlerinin kalitesini sürekli olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek düzenli olarak analizleri yapılmaktadır."

Farklı ülkelerin ve uluslararası kuruluşların, içme suyuyla ilgili kalite standartlarını belirlerken, farklı bilimsel verilere ve politika yaklaşımlarına dayanarak değişiklikler yapabildikleri belirtilen açıklamada, "Bu politika ve yaklaşımlar, hangi bilimsel çalışmanın temel alındığı, tüketim alışkanlıkları, vücut ağırlıkları ve diğer faktörlere göre değişiklik arz etmektedir. Başka uluslararası kuruluşlar da içme suyundaki bor miktarı için farklı rehber değerler belirlemiştir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, içme suyundaki bor miktarı için sağlık temelli düzenleyici sınırlara dair şu bilgilere yer verildi:

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2,4 mg/L, Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Konseyi tarafından 4 mg/L ve Avrupa Birliği tarafından 1 mg/L olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (U.S. EPA) ise içme suyundaki bor için düzenleyici sınırlama belirlememiş ancak ömür boyu sağlık danışma değerini 5 mg/L olarak belirlemiştir."

"Yönetmeliğe ve uluslararası standartlara uygunuz"

Firmanın, Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik ve uluslararası standartlara uygun faaliyet gösterdiği ifade edilen açıklamada, "Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen parametrelerin tamamında uygun değerler içinde olduğumuzu vurgularız." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bahse konu haberin İsviçre kaynaklı olmasına rağmen, bu haberin "Yüksek değer çıktı" şeklinde sunulmasının "bilgiyi yanlış algılamaya yönelik bir çaba" olduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Önceki yıllarda İsviçre akredite analiz laboratuvarı EUROFİNS tarafından yapılan bor analiz sonucunu da paylaşarak, şeffaf ve doğru bilgi aktarımını sağlamaya önem verdiğimizi belirtmek isteriz. (Analiz sonucu sapma değeri ile birlikte 0,80 mg/lt ye denk gelmektedir.) Tüm bu olumsuz haberlere ve yanlış algı oluşturma çalışmalarına rağmen yanımızda olan, güvenini koruyan, desteğini esirgemeyen değerli ve bilinçli tüketicilerimiz ile doğru haberi paylaşabilmek adına bizlerle iletişime geçen kıymetli basın mensuplarına teşekkürü bir borç biliriz."

İLGİLİ HABER Beypazarı yetkililerinden “aşırı bor içeriyor” haberlerine ilişkin açıklama İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu’nun Beypazarı Maden Suyu’nun içerisinde yüksek miktarda bor bulunduğunu söylemesine yönelik haberlerin ardından, konuya ilişkin firma yetkililerinden ilk açıklama geldi.
REKLAMI KAPAT X