BİST100 yüzde 0.28 artıda, dolar 5.74 lirada

(DHA) –  Güne yüzde 0.03 artışla 96 bin 641 puanda başlayan Borsa İstanbul Endeksi (BİST100), gün içinde ne düşük 96 bin 271 puanı ve en yüksek 97 bin 235 puanı gördükten sonra, gün ortasında yüzde 0.28 artışla 97 bin 83 puanda.
BİST Bankacılık Endeksi, güne yüzde 0.05 artışla 142 bin 665 puanda başladıktan sonra, en düşük 142 bin 223 puanı ve en yüksek 144 bin 904 puanı görerek, gün ortasında yüzde 1.41 artışla 144 bin 607 puana yükseldi.
Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 0.76 artışla yüzde 17.14 ve iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 0.31 artarak yüzde 19.21 düzeylerine yükseldi.
Gün ortası işlemlerinde:
- dolar en düşük 5.7208 lira ve en yüksek 5.7549 lirayı gördükten sonra, 5.74 - 5.75 lira aralığında,
- euro en düşük 6.4145 lira ve en yüksek 6.4636 lirayı gördükten sonra, 6.45 – 6.46 lira aralığında,
- sterlin en düşük 7.1284 lira ve en yüksek 7.1882 lirayı gördükten sonra 7.18 – 7.19 lira aralığında işlem görüyor.
Ahlatçı Yatırım’ın “Piyasalarda Powell bekleyişi hakim, FOMC tutanakları bekleniyor…” başlıklı günlük piyasa bülteninde şu değerlendirmeler yapıldı:
“Dün yurtdışı piyasalarda Asya seansı nispeten karışık bir görüntü verirken Avrupa Borsaları birçok sektöre ve coğrafyaya satış yapan Almanya merkezli kimya şirketi BASF’ın bu yıl için kar uyarısının etkisiyle günü düşüşle kapattı. Ticaret gerilimi/anlaşmazlığı nedeniyle uğranan küresel zararın merkez bankalarının genişlemeci para politikası ile telafi edileceğine dair görüşlerin konuşulduğu ortamda BASF, faiz ve vergi öncesi kazancının ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 71 düşmesini beklediğini açıkladı.
“FED’in toplantı tutanakları ile FED başkanı Powell’ın konuşmasının beklendiği bugün öncesinde dün Philadelphia Fed Başkanı Harker Haziran’daki Fed politika toplantısındaki faiz oranlarını sabit tutma kararını destekleyerek ‘Faizleri değiştirmek için bir neden yok’ dedi. Harker, ‘ABD ekonomisi güçlü olmaya devam ediyor ve hala çok güçlü bir işgücü piyasası var. Eğer ekonominin sürekli şekilde zayıfladığına inanırsam faiz indirimine katılırım ancak benim görüşüme göre bu noktada oranları her iki yöne kaydırmaya gerek yok’ dedi. Bu yorum ve bugünkü Powell konuşması öncesinde Dolar endeksi ise 97.00 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Bu bağlamda ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de dün gün içerisinde yüzde 2.07’ye doğru yükseliş eğiliminin yaşandığı gözlendi.
“Son zamanlarda Trump’ın sert eleştirileriyle gündeme gelen FED başkanı Powell’ın görevden alınması ihtimaline karşılık Trump’ın ekonomi danışmanı Kudlow ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın işinin şimdilik güvencede olduğunu söyledi. Buna karşılık yorumlarının devamında da Trump’a benzer şekilde hareket ederek Fed'e Aralık ayındaki faiz artırımından ‘geri adım atma’ yolundaki çağrısını tekrarladı.
“Yurtiçinde ise endeksin günün çoğunluğunu satış baskısı altında kimi zaman toparlanma çabasıyla geçirmeye çalıştığı gözlense de gün kapanışına yaklaşıldığı sıralarda Avrupa Birliği’nden Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları ile ilgili olarak Türkiye ile yatırım bankası kredilerinin ve yardım fonlarının kesilmesinin değerlendirildiğine dair gelen yaptırım haberleri satış eğiliminin güçlendiği gözlendi. Bu açıdan önümüzdeki günlerde daha önce de tekrarladığımız gibi Doğu Akdeniz’deki gelişmeler fiyatlamalar açısından kritik olmayı sürdürecek.
“Ayrıca TCMB zorunlu karşılık politikasında değişikliğe gidileceği haberleri de takip ediliyor. Buna göre az kredi veren/vermeyen bankaların daha fazla kredi veren bankaya göre daha fazla zorunlu karşılık ayırması söz konusu olacak.
“Bugün Powell’ın yarı yıl sunumunda para politikası konusundaki görüşleri ile FOMC toplantı tutanakları takip edilecek.”