Bitcoin ile Vatandaşlık!

Büyük Okyanus'un güneyinde yer alan ada ülkesi Vanuatu, 200 bin dolar karşılığı verdiği vatandaşlık hakkının başvurularında dijital para da kabul edeceklerini açıkladı.

Buna göre, 277 bin kişinin yaşadığı ülkeden vatandaşlık almak isteyenler yaklaşık 43,64 Bitcoin ödeyecek.

İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı Vanuatu'da yaşayanlar, aralarında İngiltere, Rusya ve Avrupa Birliği üyelerinin de olduğu 113 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Vatandaşlarına düşük vergi imkanı tanıyan ülkede çift pasaportlulara gelir vergisi uygulanmıyor.

 Vanuatu Bilgilendirme Merkezi Genel Müdürü James Harris, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Finansal transferlerde kripto paraların kullanılması hakkında bazı şüpheler bulunuyor. Ancak bu şüphelerin tersi de mümkün. Kripto para birimi, tüm ortaya çıkış ve işlem geçmişinin izlenebileceği bir muhasebe defterine sahip" dedi. 

SAVAŞIN YARATTIĞI YENİ ENDÜSTRİ

Son yıllarda sınırlar arası istikrarsızlık ve belirsizlik nedeniyle "göçmen endüstrisi" multi milyar dolarlık bir piyasaya dönüşmüş durumda. Ülkeler para karşılığı verdikleri vatandaşlık başvurularını yerel ve gayrimenkul yatırımlarına dönüştürüyor.

Tayland hükümeti 2017 başında, varlıklı kişilere ülkede yılda 3 bin dolara yaşama fırsatı vereceği "elit vatandaşlık" programını tanıttı. Program kapsamında yedi farklı paket bulunuyor. Bunların en pahalısı 20 yıllık oturma izni veren 60 bin dolar değerindeki "Elit Üst Düzey Öncelik" paketi.

Tayland'ın yanı sıra Amerikan rüyasını gerçekleştirmek isteyenlerin ABD'de süresiz oturma izni alabilmesi için 1 milyon dolarlık şirket kurması ya da hükümetçe belirlenen bir bölgede 500 bin dolarlık yatırım yapması bekleniyor. Ülkede beş yıl yaşadıktan sonra da vatandaşlık hakkı kazanılıyor.

Birleşik Krallık'ın vatandaşı olmak isteyenler de  beş yıl süreyle 1 milyon poundluk yatırım yapmalı.  Almanya vatandaşlığı için gerekli minimum yatırım miktarı 250 bin euro.

650 bin euro karşılığı vatandaşlık veren Malta, Avrupa Birliği üyesi olması ve ABD ile vize anlaşması olması nedeniyle diğer ülkelerden ayrılıyor.