BM raporunda elektronik atık krizi vurgusu

Okuma Süresi: 1 Dakika
BM raporunda elektronik atık krizi vurgusu
Doviz.com
25.03.2024 14:58

Birleşmiş Milletler'in son raporu dünya çapında yılda kişi başına yaklaşık 8 kilogram elektronik atık düştüğüne dikkati çekerek, bu miktarın ancak dörtte birinin geri dönüştürüldüğünü vurguladı.

Dünya 2022 yılında rekor miktarda elektronik atık üretti. Birleşmiş Milletler, dünyada bir yılda ortaya çıkan elektronik atık miktarının 62 milyon tona yükseldiğini açıkladı.

Uzmanlara göre her yıl çoğu kullanım ömrünün yarısına bile gelmeyen milyarlarca elektronik cihaz çöpe gidiyor. 

Çevreye etkilerinin yanı sıra bu cihazların içindeki ham maddelerin değerinin 91 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Ancak tüm bu elektronik atıkların ancak dörtte biri geri dönüştürülüyor.

Elektronik cihazlar plastik ve ağır metaller gibi çevreye son derece zararlı maddeler içeriyor. Birleşmiş milletler uzmanları, bilinçli tüketimin yanı sıra geri dönüşüm sektörüne yatırım çağrısında bulunuyor.

İstatistiklere göre 2030 yılına kadar elektronik atık miktarının üç katına çıkabileceği ifade ediliyor.

İLGİLİ HABER Üç yılda yaklaşık 10 bin hurda araç ekonomiye kazandırıldı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca üç yılda Ömrünü Tamamlamış Araç Bertaraf Takip Sistemi (ÖTA) üzerinden hurdaya ayrılan 9 bin 836 araç, çevre lisanslı tesislerde ekonomiye kazandırıldı.
REKLAMI KAPAT X