Bursluluk sınavı sonuçları açıklandı: 2023 İOKBS sonuçları nasıl öğrenilir?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Bursluluk sınavı sonuçları açıklandı: 2023 İOKBS sonuçları nasıl öğrenilir?
Doviz.com
22.09.2023 11:54

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 5. sınıftan 11. sınıfa kadar ögrencileri kapsayan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçlarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçlarının açıklandığını duyurdu. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 2023 oturumları 3 Eylül tarihinde 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıfların katılımı ile yapılmıştı. Bu yıl Bursluluk sınavına 1 milyon 44 bin 846 öğrenci katılmıştı.

Sınavın ardından MEB, sonuçların açıklandığını duyurdu.

Buna göre sınav sonuçları, MEB’in resmi internet adresinde ilan edildi.

Sonuçlar ayrıca okul müdürlükleri tarafından öğrenci velisinin istemesi hâlinde elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onayladıktan sonra öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı da verilecek.

İlk ödeme ne zaman yapılır?

Öğrenci bursları, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereği, bursluluk sınavı kazanılarak okula Ekim ayı başından itibaren ödenir.

Bursluluk sınavını kazanan ancak parasız yatılılığa yerleştirilen öğrenciler, 2684 sayılı İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun’un 7 nci maddesinde belirtilen “Parasız yatılı öğrencilere ayrıca burs verilmez.” hükmü gereğince bursluluktan yararlanamaz.

REKLAMI KAPAT X