Büyüme verisi ne zaman açıklanacak?: İlk çeyrek büyümesine yönelik beklenti ne yönde?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Büyüme verisi ne zaman açıklanacak?: İlk çeyrek büyümesine yönelik beklenti ne yönde?
Doviz.com
26.05.2023 16:23

Reuters anketine göre, Türkiye ekonomisinin yılın ilk üç ayında yüzde 3,9, yılın tamamında yüzde 2,8 büyümesi bekleniyor.

Türkiye ekonomisinin, 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin gerçekleştiği dönemi de içinde barındıdan birinci çeyrekte yüzde 3,9 büyümesi bekleniyor.

Reuters tarafından 15 kurumla yapılan ankete göre 2023 yılı ilk çeyrek için büyüme beklentileri yüzde 1,2 ila yüzde 5,5 arasında değişiklik gösteriyor.

İlgili ankette yıllık büyüme sorusuna cevap veren 19 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre Türkiye ekonomisi yüzde 2,8 büyüme kaydedecek. Tahminler ise yüzde 2,1 ile yüzde 4 arasında bulunuyor.

Türkiye ekonomisi veriye baz oluşturan dönem olan 2022 ilk çeyrekte yüzde 7,6, yılın tamamında ise yüzde 5,6'lık bir artış göstermişti.

Ekonomistler ve hükümet ülkenin güney ve doğu bölgelerindeki 11 şehri etkileyen milyonlarca kişiyi evsiz bırakan depremlerin Türkiye ekonomisi üzerindeki toplam yükünün 100 milyar doların üstünde olduğunu açıklamıştı.

En son, şubat ayındaki TCMB para politikası kurulu (PPK) toplantısında depremin ekonomiye etkisini hafifletmek için 50 baz puan daha indirim yapan TCMB'nin politika faizi yüzde 8,50 seviyesinde bulunuyor.

Sanayi üretim endeksi deprem sonrası bölgede gerçekleşen yıkımın ve diğer illere yaşanan göçün ardından şubat ve mart aylarında sırasıyla yıllık yüzde 8,2 ve yüzde 0,1 daraldı.

Büyüme verisi ne zaman açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), birinci çeyrek GSYH verilerini 31 Mayıs'ta açıklayacak.

Etiketler: büyüme GSYH
REKLAMI KAPAT X