Çin, riskli görevlerde robotları kullanıyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Çin, riskli görevlerde robotları kullanıyor
Doviz.com
18.04.2023 17:24

Çin, 370 madende 31 riskli görevde robotları kullandığını ve görev sayısını 100'ün üzerine çıkarmayı planladığını duyurdu.

Çin Kömür ve Sanayi Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, dünyanın en büyük kömür üreticisi Çin’de son yıllarda madenlerdeki dijital dönüşüm kapsamında robot kullanımı yaygınlaştı.

Buna göre, 370’i aşkın madende olay yeri inceleme, soğutma, sondaj, yangın söndürme ve arama kurtarma gibi 31 farklı görevde robotlar kullanılıyor.

Ülkede 2016’dan bu yana madenlerdeki robot kullanımının artmasıyla riskli görevlerde çalışan personel sayısı da 370 bin kişi azaldı.

Görev sayısı 100’ü geçecek

Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, Acil Durum Yönetimi Bakanlığı ve Ulusal Maden Güvenliği Denetleme İdaresi gibi kurumlar ise ocak ayında Robot Uygulama Eylem Planı’nı yayımlamıştı.

Plana göre 2025’e kadar önemli sanayi kollarında robotların yaptığı görev sayısının 100’ü geçmesi hedefleniyordu.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine göre ise ülkede geçen yıl kömür üretimi bir önceki yıla göre yüzde 9 artarak 4,5 milyar ton oldu.

Çin’de Şanşi, Şaanşi, Guicou eyaletleri ile Sincan Uygur ve İç Moğolistan özerk bölgeleri başta olmak üzere toplam 4 bin 400 kömür madeni bulunuyor.

REKLAMI KAPAT X