Çip savaşlarında son durum: Çin, ihracata kısıtlama getirmeye hazırlanıyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Çip savaşlarında son durum: Çin, ihracata kısıtlama getirmeye hazırlanıyor
Doviz.com
04.07.2023 11:20

ABD ile Çin arasında yüksek teknolojili mikro çiplere erişim konusundaki anlaşmazlık devam ederken; Çin Ticaret Bakanlığı, mikro çip üretiminde kullanılan bazı metallerin ihracatının kontrole alınacağını duyurdu.

Çin'in ulusal güvenliğini ve çıkarlarını korumayı amaçladığını belirttiği kontroller, ihracatçıların bazı galyum ve germanyum ürünlerinin sevkiyatını yapmak için izin almalarını zorunlu kılacak.

Buna göre Bakanlık dün yaptığı açıklamada, ihracatçıların ihracat lisansı edinebilmek için bazı prosedürlere tabi olacaklarını duyurdu.

Medyada yer alan haberlere göre ise ABD yüksek teknolojili mikro çiplerin Çin'e sevkiyatına yönelik yeni kısıtlamalar uygulamayı değerlendirirken, Çin ise stratejik olarak nitelediği nadir bulunan materyallerin ihracatını kontrol etmek üzere bu adımı attı.

Çin'de 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak kontroller, galyum ile bağlantılı sekiz, germanyum ile bağlantılı altı ürünü kapsayacak.

Çin'in yarı iletkenlerin yanı sıra, elektrikli araç ve yüksek teknoloji sektörlerinde de yoğun olarak kullanılan bu maddelerin ihracatını kısıtlamasının küresel tedarik zincirlerinde de aksamaya neden olabileceğine inanılıyor.

REKLAMI KAPAT X